Як оцінюють якість сперми індиків-плідників
Сперму, отриману від індиків-плідників, оцінюють за кольором, консистенцією, активністю та концентрацією статевих клітин, пише журнал «Наше птахівництво».
Сперма птиці складається з сперматозоїдів і плазми. Якщо консистенція отриманого еякуляту водяниста, то в ньому низька концентрація сперматозоїдів. Така сперма не придатна до використання.
Нормальна сперма індика – біла або жовтувата, з вершковоподібною консистенцією. Сперму з домішками крові, посліду або сечі відбраковують.
Наявність домішок контролюють візуально. Сперма з білими пластівцями свідчить, що в ній містяться домішки сечі. Якщо є домішки крові, вона матиме різні відтінки рожевого кольору. За наявності слідів посліду сперма буде жовтувато-коричневою.
Після зовнішнього огляду сперму вивчають за кількісними показниками: оцінюють об’єм еякуляту, активність і концентрацію статевих клітин. Об’єм вимірюють за допомогою градуйованого спермоприймача або піпетки місткістю 1 см3. Активність сперматозоїдів оцінюють під мікроскопом на збільшенні в 300-400 разів за спеціальною методикою. Концентрацію статевих клітин визначають у камері Горяєва, на фотоелектроколориметрі або іншим методом.
Концентрацію сперми індиків визначають, коли виникає потреба уточнити кількість статевих клітин у дозі для осіменіння або ступінь розрідження сперми. Об’єм еякуляту, концентрація сперміїв, кількість нерухомих і патологічних сперміїв в еякуляті мають широкі коливання в межах виду або породи індиків, і це треба враховувати.
Концентрація статевих клітин у спермі індиків може досягати 12 млрд/см3. Через високу густоту близько 15-20% сперми може залишатися на стінках спермоприймача. Щоб уникнути цього, перед взяттям сперми у спермоприймач заливають 1 см3 розріджувача, підігрітого до 30 °С. Під час отримання сперми обережним круговим рухом спермоприймача її змішують із розріджувачем. У промислових стадах в один спермоприймач можна збирати сперму від п’яти-восьми самців, у селекційних гніздах – тільки від одного.
Нагадаємо, штучне осіменіння індичок дозволяє ефективніше використовувати самців.