Тваринництво

Як досліджують зміни в органах імунної системи птиці

Для морфологічного дослідження органів імунної системи птиці визначають їхні макроморфометричні показники: абсолютну масу й лінійні розміри тимуса, фабрицієвої бурси, селезінки, залози Гардера, сліпокишкових мигдаликів і дивертикула Меккеля.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Абсолютну масу тимуса, фабрицієвої бурси, селезінки і залози Гардера визначають зважуванням органу безпосередньо після забою птиці. Крім того, виводять індекс органу за формулою: І = m×M, де І ‒ індекс органа; m ‒ абсолютна маса органу в грамах; M ‒ маса тіла птиці в грамах.

Зменшення абсолютної маси, індексу й лінійних розмірів імунокомпетентних органів свідчить про розвиток імунодефіцитного стану.

Для гістологічних досліджень від птиці відбирають шматочки тимуса, фабрицієвої бурси, селезінки, залози Гардера, дивертикула Меккеля, сліпокишкових і стравохідної мигдаликів. Матеріал фіксують у рідині Карнуа і 10%-му розчині формаліну. Зафіксований матеріал ущільнюють шляхом заливання у парафін за загальновизначеною методикою.

Отримані гістологічні зрізи забарвлюють гематоксилін-еозином, а для диференціації імунокомпетентних клітин ‒ метиловим зеленим-піроніном за Браше.

Для об’єктивної оцінки характеру змін у органах імунної системи птиці визначають вміст плазмобластів, незрілих і зрілих плазмоцитів, підраховують загальну кількість клітинних елементів, лімфоїдних вузликів та їхні розміри. Підрахунок клітинних елементів проводять у 50 полях зору мікроскопа.