Тваринництво

Виробник крафтових козячих сирів розповів, що стримує розвиток

Виробник крафтових козячих сирів розповів, що стримує розвиток

Фермерське господарство «Українець Агро» хоче розвивати своє крафтове виробництво (ТМ RORY), адже козівництво має перспективи, є попит на їхню продукцію і можливість експортувати сири. Але необхідна сертифікація, а спеціаліста, який би цим зайнявся, поки немає.

Про це в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповів директор господарства Микола Мошук.

Друга проблема ‒ недостатні обсяги виробництва продукції, навіть для вітчизняних торговельних мереж.

«Щоб їх збільшити, треба наростити поголів’я кіз, а для цього бракує обігових коштів, ‒ зазначив Микола Мошук. ‒ Банки ж дають кредити тільки на рік. Повертати їх вчасно можуть зерновики, після реалізації продукції. А в нас, тваринників, інвестиції повертаються мінімум через два роки. Натомість щороку треба оновлювати п’яту частину поголів’я, бо коза старіє через п’ять років. Тобто щороку ми повинні заводити 80 нових кіз».

Щоб виростити їх, потрібно вилучити з виробництва 8 тонн молока (80×100 л) ‒ на випоювання козенят. Окрім того, 1,5-2 роки треба витрачати на корми, доки коза окотиться й дасть перше молоко.

«Тобто два роки ‒ самі витрати, а кошти треба повертати через рік, ‒ резюмував Микола Мошук. ‒ Далі: сир ми реалізуємо шестимісячної витримки, але постійно закладаємо новий, на що витрачаються обігові кошти. Отримати кошти за реалізовану продукцію також не можемо відразу ‒ є 30-денний період відтермінування платежу в торговельних мережах».

Тобто проблема дрібних тваринницьких ферм і крафтових сироварів ‒ відсутність банківських або державних програм для кредитування (довгими, трирічними) обіговими коштами, наголосив він.

«Нас, тваринників, прирівнюють до зерновиків, хоч ми маємо геть іншу специфіку роботи, ‒ зауважив Микола Мошук. ‒ Водночас із боку бюджетотворення переваги молочного виробництва очевидні. Так, для наших дійних кіз треба 200 тонн зерна на рік, яке нині коштує 1 млн 860 грн. Із цих коштів фермер, який мені продав зерно, заплатить 5% податку. Це зерно ми згодуємо козам і матимемо 24 тонни сиру, яке коштуватиме 13 млн 200 тис. грн (у середньому по 550 грн/кг). От і порівняємо виплати, які отримає держава від фермера та від нашого господарства».

Він додав, що поступово ситуація поліпшується, до фермерів дослухаються.