Тваринництво

Втрата організмом птиці 10% води спричиняє серйозні порушення обміну речовин

Втрата організмом птиці 10% води спричиняє серйозні порушення обміну речовин

Для більшості видів птиці добове споживання води з віком збільшується, проте питоме споживання на одиницю маси стає меншим – від 0,45 л/кг у віці одного тижня до 0,13 л/кг у віці 16 тижнів. Курчата-бройлери у віці семи-восьми тижнів споживають до 0,2 л води на голову.

Потреба в питній воді курей-несучок становить від 155-170 мл на голову за 10% яйценосності до 250-273 мл на голову, коли яйценосність сягає 100%.

У промисловому птахівництві подачу води для напування припиняють через кілька годин після годівлі, щоб запобігти намоканню підстилки та низці пов’язаних із цим проблем.

Витрати води для напування й обсяги споживання корму значним чином пов’язані. Технологічному скороченню добової норми корму має відповідати обмеження птиці в питній воді.

При цьому обмеження в подачі води спричиняє зниження споживання корму. Це особливо небезпечно в разі припинення подачі води або корму з технічних причин у позаштатних ситуаціях. Так, позбавлення бройлерів води на 24 години призводить до зниження інтенсивності приросту живої маси й лише через 10 діб це зниження може бути компенсовано.

У разі припинення подачі питної води на 48-72 години кури-несучки протягом наступних семи місяців дають на п’ять яєць менше. Якщо це супроводжуватиметься іншими негативними чинниками, зниження несучості може становити до 65%, а до попереднього рівня цього показника можна буде повернутися лише за кілька місяців після того, як всі чинники зниження несучості буде усунено.

Припинення напування протягом трьох днів або тривалішого часу спричиняє зниження, а згодом і повне припинення яйцекладки.

Брак достатньої кількості води для напування протягом семи діб спричиняє суттєве, на 25-30%, зниження живої маси курей. За нормальних умов несучка може прожити без води до восьми  діб; кури, що не несуться, – до 15 діб або й навіть до 22-23 діб.

Загалом втрата організмом птиці 10% води призводить до серйозних порушень обміну речовин, якщо ж показник сягає 20%, птиця не виживає.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!