Вперше українську чорну ікру планують експортувати до Європи

НВСП «Бестер» (Київська область), яке виробляє чорну ікру класичним «забійним» методом, планує вийти зі своєю продукцією на європейський ринок. Прецедентів в Україні поки що немає ‒ жоден виробник не експортує ікру осетрових до Європи.
Про це в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповів директор і співвласник компанії Юрій Яременко.
«Для виробництва ікри ми обладнали відповідний цех, сертифікували його згідно з вимогами українського законодавства», ‒ зазначив Юрій Яременко. Та для того, щоб експортувати до ЄС, треба налагодити виробництво за їхніми стандартами, тому «Бестер» будує з нуля ще й третій цех, аналогів якому в Україні немає, відповідно до систем HAССP та ISO. «Нині завершуємо процедуру його сертифікації», ‒ уточнив директор.
Він пояснив, що український ринок не надто об’ємний, і компанія не може продати наявний обсяг ікри тут, тому орієнтується на Європу.
«Хоча там ціни на ікру за останні 2-3 роки значно знизилися, ‒ зауважив Юрій Яременко. ‒ Ринок перенаситився, багато з’явилося нових продавців, зокрема, з Китаю, східноєвропейських країн: там дозріли великі стада й виробники демпінгують. Окрім того, в Європі багато виробників установили установки закритого водопостачання. Тому ікри багато, хоч вона не найкращої якості».
Рибний бізнес ‒ дуже «довгий» і складний з огляду на те, що риба росте дуже повільно, наголосив Юрій Яременко. «Наприклад, у осетрів період зрілості настає на 8-10-й рік, у білуги ‒ на 15-16-й. Однак ікра цих порід ‒ найбільш вартісна, і це, по суті, може стати основним джерелом нашого прибутку».
Через те що риба «Бестеру» росте довше, вона коштує дорожче, але й смачніша. Проте в компанії знайшли спосіб, який дозволить пришвидшити процес вирощування і не погіршити якість.
«Для цього можна спочатку тримати рибу в установках замкненого водопостачання (плануємо наступного року таку побудувати), а на останній рік посадити її на живу воду, ‒ розповів Юрій Яременко. ‒ Таким чином ми плануємо здешевити й пришвидшити процес вирощування риби та дозрівання ікри».
Він зазначив, що господарство не лише вирощує рибу, а й займається селекційною роботою, тісно співпрацює з науковцями Національного університету біоресурсів і природокористування України.
Додати коментар