Восени експорт української молочки до ЄС може знову стати цікавим
На рішення Польщі заборонити разом із зерном імпорт і транзит української молочної продукції вплинув чинник фейків та істерії. Адже цього року Україна майже не продавала свою продукцію до ЄС через падіння попиту і цін там.
На цьому наголосив партнер проєктів «Інфагро» Максим Фастєєв, пише AgroPortal.
«Ще взимку в Польщі паралельно із «зерновими історіями» почали розкручувати тему начебто великих обсягів сирого молока, які заїжджають з України, – зазначив він. – Митна статистика спростувала цю брехню, але на тлі різкого зниження цін на сире молоко ця теорія, як бачимо, не втратила актуальності навіть у чиновників».
Україна дійсно збільшила відвантаження молочної продукції до ЄС і Польщі у ІІ півріччі 2022 року, передусім через цінову кон’юнктуру та введення торговельної ініціативи «без мита та без квот», зауважив Максим Фастєєв.
«Ця торішня динаміка і була первинним аргументом для потрапляння молочки до переліку заборони. Та польська молочна галузь, передусім переробна, профільні асоціації й галузеві експерти прекрасно розуміють, що взаємні торговельні заборони щодо молока матимуть гірші наслідки саме для польської сторони, а не для України», – підкреслив експерт.
Ринки ЄС зараз не пріоритетні для української молочної продукції через поточну цінову кон’юнктуру. Актуальним є доступ до морських портів, передусім Польщі та Румунії, зазначив він.
«Уже є міжурядові домовленості про відновлення транзиту через Польщу. Але ширше використання має порт Констанци, який забезпечує понад 80% морських відвантажень українських молочних товарів, – наголосив Максим Фастєєв. – Тому теоретичні рішення від Румунії для наших молочників є вагомішими».
Та, вважає він, найважливішим у цій історії є продовження безмитного режиму для України з боку ЄС і на наступний сезон і його дотримання.
«Цінові тренди зараз змінюються дуже швидко, тому вже восени експорт української молочної продукції до ЄС може стати знову цікавим. Є підстави вважати, що по молочці рішення пролонгації буде позитивним», – зазначив експерт.
Як повідомлялося, транзит української агропродукції через Польщу відновлено вночі з 20 на 21 квітня.
Нагадаємо, найбільше вітчизняного масла у І кварталі закупили Молдова, Азербайджан та Ізраїль.