Тваринництво

Водоплавна птиця добре бачить і за слабкої освітленості

Зір у водоплавної птиці розвинений дуже добре. Окремі предмети гуси розрізняють на відстані до 170 м, качки – понад 90 м, пише журнал «Наше птахівництво».

Колірний зір у водоплавної птиці помітно відрізняється від зору людини. Зокрема, діапазон довжин електромагнітних хвиль, що сприймаються як оптичне випромінювання, у гусей і качок ширший і помітно зміщений у бік ультрафіолетової ділянки спектра. Як і в людини, у водоплавної птиці зоровий сигнал обробляють два види фоторецепторів на сітківці очей:  палички й колбочки, але їхня кількість, властивості, морфологія та біохімія дещо інші.

Гуси й качки мають набагато більше колірних рецепторів у сітківці, ніж людина, і більше зв’язків зорового нерва між фоторецепторами і мозком, тому вони сприймають кольори набагато яскравіше й у більшій кількості.

Водоплавна птиця здатна добре бачити за низької освітленості (до 0,01 лк), що дає їй змогу їсти й пити воду навіть уночі. Однак при цьому вона не розрізняє окремих кольорів і бачить усі предмети в чорно-білій гамі.

Кожен вид, вікова та виробнича група водоплавної птиці має індивідуальні вимоги до освітлення пташника. Залежно від джерел світла, це 10-50% від загальних витрат електроенергії в пташнику.

Як повідомлялося, для продуктивних качок застосовують фазову годівлю.