В яких регіонах низькоенергетичні раціони для птиці економічно найвигідніші
Використання низькоенергетичних раціонів у годівлі птиці, з економічної точки зору, – привабливіше для господарств. Вони часто намагаються замінити сою та кукурудзу на дешевші місцеві зернові культури: жито, овес, ячмінь, а також висівки.
Деякі птахофабрики мають цікаві результати за використання кормосумішей зі зниженим рівнем обмінної енергії – навіть до 180 ккал/100 г. Якщо вони були збалансовані за основними показниками, суттєвого зниження продуктивності птиці не спостерігалося, а рентабельність виробництва продукції зростала більше ніж удвічі.
Та низькоенергетичні раціони виправдані, коли їх балансують синтетичними амінокислотами. За обраним енергетичним рівнем встановлюють концентрації поживних речовин у раціоні. Важливо, щоб за споживання корму задовольнялися потреби птиці в енергії, а також в усіх поживних речовинах.
Якщо в раціоні бракує будь-яких поживних речовин, щоденне споживання корму птицею може знизитися настільки, наскільки суттєва ця нестача. Тому потрібно розраховувати не лише вартість рецепту комбікорму, а й вартість кількості корму, що споживає курка за день.
Під час складання раціонів для птиці за відправну точку, як правило, беруть енергетичний рівень. За належного енергетичного рівня забезпечують найнижчу вартість кормів на одиницю продукції (приріст живої маси або маси яйця).
Вартість кормів на одиницю продукції визначають вартістю одиниці раціону за масою і загальною кількістю корму, необхідною для виробництва одиниці продукції.
Зі зменшенням рівня енергії в раціонах у птиці може знижуватися виробництво яєць та їхня маса, та водночас знижуються і витрати на виробництво одиниці продукції, бо зменшується вартість витрачених на їхнє виробництво кормів. У результаті рентабельність виробництва продукції зростає.
У регіонах, де вартість багатого енергією зерна і кормових жирів відносно невисока, багаті енергією раціони часто виявляються найбільш економічно вигідними. А в тих регіонах, де дешевше менш енергетично цінне зерно і відходи виробництва, найчастіше з економічної точки зору найвигідніші низькоенергетичні раціони.
Нагадаємо, занадто високий уміст протеїну може зупинити ріст птиці в другій фазі годівлі.