Тваринництво

Температура підстилки критично впливає на продуктивність птиці

Температура підстилки критично впливає на продуктивність птиці

Півні, яких утримували в тепліших умовах протягом перших трьох тижнів, мали найкращі прирости й конверсію корму.

Про це свідчать результати експерименту, проведеного вченими Університету штату Міссісіпі (США).

Для експерименту було підготовлено чотири групи курчат-півників, яких розмістили в чотирьох приміщеннях із різною температурою повітря. Протягом першого тижня вона становила відповідно +35 °С, +32°, +29° та +26° С.

Кожного наступного тижня і до досягнення бройлерами тритижневого віку температуру знижували на 3 °С, після чого для всіх чотирьох груп було встановлено однакову температуру +21 °С, яку й підтримували до кінця туру – до досягнення бройлерами віку шести тижнів.

В експериментальних умовах температура підстилки була дуже близькою до температури повітря, що не завжди досягається в реальних умовах. А саме температура підстилки критично впливає на продуктивність птиці, особливо протягом першого тижня утримання.

Ріст добового курчати становить приблизно 5 см. На цій висоті температура тіла значною мірою визначається не так температурою повітря, як підстилки. Температурні датчики й термостати розміщують значно вище, часто на висоті росту людини, де повітря на кілька градусів тепліше, ніж на рівні підлоги.

Таким чином, за, здавалося б, оптимальної температури повітря в пташнику температура біля підлоги може бути значно нижчою. На момент посадки підстилка повинна мати не менше як +32 °С. Для цього пташник потрібно прогрівати до дещо вищої температури.

Прохолодна підстилка негативно впливає на споживання корму і його конверсію – ефект, який неможливо компенсувати протягом наступних тижнів утримання. Отже, бройлери в кінці туру матимуть нижчу вагу.

Чинник температури позначається і на здоров’ї курчат. Під час експерименту в пташниках, де підстилка протягом перших трьох тижнів утримання була прохолодною, показники смертності були вдвічі вищими, ніж у тепліших пташниках, а кількість випадків асциту — втричі більшими.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!