Тваринництво

Свиноматок утримують у стабільних або динамічних групах

На ознаки репродукції свиноматок впливає багато чинників, у  тому числі ‒ формування груп у станку. Існують два методи утримання ‒ в стабільній і динамічній групах, пише журнал The Ukrainian Farmer.

У першому випадку в станках розміщують свиноматок в одному фізіологічному стані, яких зібрали за певний період часу, наприклад тиждень. Оскільки їх уводять у групу одночасно, ієрархічне ранжування відбувається один раз.

Тварини мають обмежену спільну територію, групову годівницю й автонапувалку. Персоніфікований облік споживання кормів неможливий, бо роздавання кормів відбувається вручну чи за допомогою групових дозаторів у групову годівницю.

Потрібно враховувати, що навіть чітко дозований корм, що надходить у годівницю, розподіляється між свиноматками відповідно до місця в ієрархії. Деякі свиноматки можуть домінувати й споживати більше корму, тоді як інші ‒ потерпати від його нестачі.

Для цього потрібно витримувати нормативи доступу свиноматок до кормів і якісної води, розміру станків, інакше можуть виникати конфлікти, моніторити кожний станок.

У динамічну групу постійно вводять нових основних маток із підтвердженою поросністю, а також тих, яких перевіряють. Із неї також періодично виводять свиноматок у сектор опоросу чи тих, які мають проблеми зі здоров’ям, зривом вагітності чи соціальною адаптацією.

Існують різні варіанти формування динамічних груп, але головне ‒ автоматизований персоніфікований облік, що дає змогу застосовувати індивідуальну годівлю.

Один із ризиків групового утримання свиноматок ‒ домінантні тварини, які бажають контролювати доступ до годівниці чи місця для відпочинку. Оскільки поголів’я в такій групі нестабільне, ризик ієрархічних конфліктів зростає.

Як повідомлялося, вгодованість свиноматок визначає їхню продуктивність в наступному циклі.