Тваринництво

Співвідношення омега-6 й омега-3 жирних кислот у раціоні птиці впливає на імунітет

Норми лінолевої кислоти, що належить до сімейства омега-6 жирних кислот, для всіх видів птиці встановлені вже досить давно. Однак нині все більше уваги приділяють жирним кислотам ряду омега-3: ліноленовій, ейкозопентаєновій, докозогексаєновій, пише журнал «Наше птахівництво».

Останніми роками споживання птицею омега-3 поліненасичених жирних кислот (ПНЖК) значно скоротилося, тоді як омега-6 ПНЖК ‒ зросло, що привело до певного дисбалансу. Встановлено, що підвищення рівня омега-3 ПНЖК у раціоні птиці знижує відход курей, підвищує репродуктивні якості, поліпшує якість сперми півнів, їхню запліднювальну здатність, зміцнює кісткову тканину (пошкодження кіля знижується на 40-60%).

Вивід курчат із яєць з високим умістом омега-3 ПНЖК, буде вищим, ніж із яєць із низьким умістом омега-3. За низького вмісту омега-3 ПНЖК (0,48 г/кг) у раціоні перепілок-несучок виводилися пташенята, генетичний потенціал яких не реалізувався повною мірою. Ті ж, які одержували раціон із підвищеним умістом омега-3 ПНЖК, швидше набирали живу вагу, у них було суттєве менше кокцидіальних ушкоджень кишківника.

Уміст омега-3 ПНЖК у раціоні, а також співвідношення кількості омега-6 і омега-3 ПНЖК значною мірою впливають на імунітет птиці. Також лінолева кислота більше впливає на клітинний імунітет, а ліноленова ‒ на формування антитіл.

Зниження співвідношення лінолевої й ліноленової кислот шляхом додавання до раціону курчат лляного насіння посилює імунну відповідь після вакцинації проти хвороби Ньюкасла й інфекційного бронхіту курей.

Раніше ми писали, як збагатити м’ясо птиці омега-3 жирними кислотами.