Тваринництво

Смертність індиків від віспи може сягати 25-30%

Інфікування індиків віспою відбувається за їхнього контакту з хворою птицею, через заражені корми й інфіковані предмети. Переносити збудників можуть кліщі, комарі, мухи й москіти.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Виділяють такі форми віспи: шкіряна (віспяна), дифтеритна, змішана (атипова) й катаральна. За шкіряної форми на голові, коралах і ногах з’являються круглі червоні віспини, що вкриваються червоно-бурими або кров’яними струпами. Коли вони відпадають, утворюються рубці чи виразки, що довго не загоюються.

При дифтеритній формі уражується слизова оболонка ротової порожнини, гортані, трахеї й очей. На них з’являються жовтуваті плями, які згодом зливаються в одну й утворюють суцільну спочатку рихлу, потім щільну слизову плівку. За її видалення залишаються кров’яні ерозії й виразки. Смертність індиків від виснаження й вибракування за дифтеритної форми може сягати 25-30%, але за несприятливих умов утримання може підвищуватися до 70%.

Атипова форма віспи характеризується змішаним перебігом шкіряної та дифтеритної форм із вираженим кон’юнктивітом і слабко вираженими ураженнями слизової оболонки ротової порожнини, трахеї та бронхів.

За катаральної форми віспи відсутні типові віспяний і дифтеритний процеси. Спостерігається катаральне запалення кон’юнктиви очей, носової порожнини,
підочного синуса.

Діагноз встановлюють комплексно на основі клінічних, патологоанатомічних ознак і вірусологічних досліджень.

Усю хвору на віспу птицю забивають на м’ясо, некондиційні тушки індичат утилізують, а трупи загиблих індиків спалюють.

Умовно здорову птицю вакцинують живою ембріональною вакциною. Зважаючи на те, що віспу можуть занести дикі птахи, з метою профілактики імунізують індичат із 6-місячного віку з ревакцинацією перед початком племінного сезону.

Як повідомлялося, збудник тифу уражує переважно дорослих індиків.

Довідка

Віспа – інфекційне, дуже контагіозне ензоотичне захворювання птиці. Збудник – епітеліотропний стійкий у зовнішньому середовищі вірус. Основним джерелом зараження є хвора птиця. У хворих дорослих індичок різко знижується яйценосність.