Тваринництво

Що спричиняє подагру в птиці

Подагру (сечокислий діатез) у птиці спричиняє згодовування недоброякісного корму; надлишок білку; введення великої кількості м’яса, м’ясо-кісткового, кров’яного та рибного борошна; порушення енергопротеїнового співвідношення; нестача у раціоні вітамінів групи В, вітамінів А, D3 та інших, пише журнал «Наше птахівництво».

Крім того, подагра розвивається через кислий раціон птиці, який утворюється через порушення кислотних і лужних компонентів у комбікормі; за нестачі йоду, цинку, марганцю та інших мікроелементів; за неправильного співвідношення кальцію та фосфору; надлишку кальцію; неправильного співвідношення натрію та калію.

Розвитку сечокислого діатезу сприяє відсутність моціону та сонячних ванн, переохолодження птиці, інфекційні захворювання, мікотоксикози, а також захворювання нирок різного походження, які супроводжуються зниженим видаленням уратів і сечової кислоти, хвороби печінки, в якій за норми частина сечової кислоти окислюється за допомогою ферменту урокінази з утворенням алантоїну, який виділяється з сечею.

За клініко-патологоанатомічною формою прояву розрізняють вісцеральний сечокислий діатез, суглобну (власне подагру) та змішану форми захворювання.

За всіх форм спостерігається пригнічення птиці, зниження апетиту, скуйовдженість оперення, діарея з виділенням посліду з умістом уратів, спрага. Пух і пір’я біля клоаки забруднені білим послідом із крупинками уратів, шкіра навколо клоаки з ознаками запалення, гребінець синюшний. При цьому знижується несучість та погіршуються інкубаційні якості яєць.

Як повідомлялося, ентерококоз може спричинити повну ротацію поголів’я птиці.

Довідка

Подагра (сечокислий діатез) характеризується порушенням обміну нуклеопротеїдів, надлишковим накопиченням у крові сечової кислоти й уратів із відкладенням солей сечової кислоти у різних органах і тканинах. На подагру хворіють багато видів птиці різного віку, особливо родини курячих, а також водоплавні птахи, зокрема дикі та синантропні.