Рентабельність вирощування кларієвого сома залежить від обсягу
Інвестиції у розведення кларієвого сома передбачають закупівлю басейнів, обладнання для фільтрації, біологічного матеріалу – своєрідної хатинки з поліпропілену для анаеробних бактерій.
Про це Леонід Осадчий, який вирощує на аквафермі кларієвого сома, розповів в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer.
Зокрема, якісний фільтр грубого очищення коштує щонайменше 100 тис. грн, біоматеріал – 10-15 тис. грн./куб. м (залежно від кількості басейнів, треба десятки кубів).
Це так звані одноразові витрати. Плюс постійні: корм, електроенергія, тепло, наймані працівники, підкреслив він.
Рентабельність такого бізнесу залежить від обсягу, зазначив власник акваферми. «Якщо вирощувати, до прикладу, 10 тонн риби на рік і залучати кілька найманих працівників, то маленький обсяг з’їсть усю рентабельність», – пояснив Леонід Осадчий.
Він наголосив, що в Європі кларієвого сома вирощують давно, але рентабельність такого бізнесу там вища, бо в них комбікорм у рази дешевший, а риба коштує дорожче, ніж в Україні.
Сьогодні головна проблема для аквафермера – реалізація. «У часи, коли Донецький регіон ще не зазнав окупації, я вирощував 100 тонн риби на рік – цього ще й не вистачало, – зазначив Леонід Осадчий. – Багато продукції возив у Горлівку, там культура споживання кларієвого сома дуже висока».
Зараз, за його словами, собівартість кларієвого сома виходить 35 грн/кг, продавати на базарі доводиться за 50 грн. «А поряд браконьєр продає коропа за 35 грн, – поскаржився він. – Звісно, люди обирають те, що дешевше».
Довідка
Акваферма Леоніда Осадчого з вирощування кларієвого сома (Жашків, Черкаська область) входить до десятки найбільших в країні з розведення поки що незвичного для українців виду риби.
Додати коментар