Рахіт у птиці розвивається через брак кальцію, фосфору і вітаміну D3
Рахіт є класичним відображенням дефіциту кальцію, фосфору і вітаміну D3 в організмі птиці. При цьому яскраво проявляється результат взаємодії різних рівнів цих компонентів у раціоні під час розвитку й інтенсивності прояву симптомів хвороби, зокрема і в їхніх нащадків.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Рахіти завершуються такими патологіями, як недостатня кальцифікація кісток, що призводить до м’яких кісток і дзьоба («гумовий дзьоб»); викривлення ніг; згладжування реберної клітки та появи «бусин» на ребрах у ділянці їхнього поєднання з хребтом. У птиці порушується координація рухів, з’являється діарея. Наявне викривлення кілю та погана кальцифікація епіфізів стегнової і великогомілкової кісток, ребра загинаються назад. Кістки ніг викривляються, пальці скрючуються, тазостегнові суглоби потовщуються. У завершальній стадії захворювання хвороби молодняк практично не рухається, лежить із витягнутими лапками.
За рахіту, який пов’язаний із браком у молодняку птиці кальцію і вітаміну D3, необхідних для нормального розвитку хондроцитів, збільшується ширина епіфізарної частини плашки кістки, що обумовлено збільшенням проліферативної зони хондроцитів та її гіпертрофією. Тому у проліферативній зоні хондроцити незрілі, і в основному знаходяться у стані проліферації.
Рахіти, обумовлені дефіцитом фосфору, супроводжуються збільшенням зони гіпертрофованих і дегенеруючих хондроцитів, резорбція яких уповільнена або не відбувається через нестачу цього макроелементу.
Як повідомлялося, дефіцит селену в раціоні птиці спричиняє м’язову дистрофію, ексудативний діатез і панкреатичний фіброз.