Тваринництво

Птиця, що перехворіла на віспу, стає чутливішою до інших хвороб

Птиця, що перехворіла на віспу, стає чутливішою до інших хвороб

У промислових птахівничих господарствах за потокової системи вирощування птиці захворювання на віспу може поступово уражувати спочатку птицю старшого віку, а надалі й 10-30-денних курчат.

Відносну стійкість до віспи в дорослої птиці можна пояснити наявністю імунітету після щеплень або імунізаційної субінфекції.

Перебіг віспи найважчий за браку в раціоні каротину й вітаміну А. Такий дефіцит призводить до підвищення чутливості епітеліальних тканин.

У господарствах із відносно кращими умовами утримання за наявності джерела інфекції віспа набуває затяжного перебігу, уражує поодинокі екземпляри за відносного благополуччя іншої птиці.

Джерелом збудника інфекції є хвора та перехворіла птиця, що протягом двох місяців після клінічного одужання виділяє вірус у навколишнє середовище з епітеліальними кірочками, послідом, слизом із носової та ротової порожнин.

Резервуаром інфекції є кровосисні комахи (клопи, комарі, москіти, кровосисні мухи), а також інфікований корм, підстилка, вода, предмети догляду за птицею. У природних умовах зараження найчастіше відбувається під час поїдання птицею інфікованого корму, підстилки, води.

Чинниками зараження птиці є і її скупчення у холодних і вологих приміщеннях, травми гребінця та слизових оболонок ротової порожнини гравієм тощо.

Стаціонарність перебігу інфекції можна пояснити тривалим збереженням (наприклад, у зимовий час) вірусу в навколишньому середовищі та наявністю сприйнятливого поголів’я.

Спалахи віспи зазвичай мають характер ензоотії, а іноді – епізоотії. Птиця в господарстві хворіє шість тижнів і більше. За незадовільних умов утримання гине 50-70% поголів’я. У хворої птиці значно знижена несучість (уп’ятеро і більше), яка після одужання відновлюється повільно. Виводимість курчат під час хвороби й протягом значного часу після хвороби курей віспою є низькою й нерідко становить лише 20-25%.

Птиця, що перехворіла на віспу, надовго втрачає природну резистентність і внаслідок цього стає чутливішою до інших хвороб.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!