Тваринництво

Протягом січня закупівельні ціни на молоко-сировину сталі

Протягом січня закупівельні ціни на молоко-сировину сталі

На 22 січня середньозважена ціна трьох ґатунків молока-сировини сягнула 14,32 грн/кг (без ПДВ), що на 7 коп. більше, ніж 17 грудня 2023 року.

Про це повідомив аналітик Асоціації виробників молока (АВМ) Георгій Кухалейшвілі.

Середня закупівельна ціна молока екстраґатунку ‒ 14,7 грн/кг, що на 9 коп. більше іж місяць тому. Діапазон цін на цей ґатунок у господарствах варіюється від 14 до 15,2 грн/кг.

Вищий ґатунок у середньому коштує 14,7 грн/кг. За останній місяць він подорожчав на 9 коп. Ціни на молоко вищого ґатунку коливаються від 14 до 15,2 грн/кг.

Середня ціна на молоко першого ґатунку склала 13,52 грн/кг, додавши 3 коп., як порівняти з 17 грудня. Мінімальна ціна в господарствах ‒ 13 грн/кг, максимальна ‒ 14,28 грн/кг.

З початку січня 2024 року ціни на молоко не змінювалися ані на первинному, ані на вторинному ринку. За словами Георгія Кухалейшвілі, цінова стабілізація стала результатом балансу попиту та пропозиції на молоко-сировину, що зберігався протягом місяця. А також сезонного зниження попиту на молоко з боку переробних підприємств після новорічних свят.

До того ж на ринку з’явилося додаткових 350 тонн молока-сировини внаслідок великої пожежі на Канівському маслосирзаводі на початку січня. Постраждале підприємство передало невикористані обсяги сировини іншим учасникам ринку. Тому цього місяця не було ажіотажу на сировину, а молокопереробні підприємства переважно працювали на склад і накопичували запаси продукції на перспективу.

Швидше за все, ціни на молоко залишаться без змін до кінця січня, прогнозує аналітик АВМ. Хоча якщо на ринку будуть надлишки сировини через проблеми на Канівському маслосирзаводі, а на складах суттєво збільшиться обсяг молочних продуктів, переробні підприємства можуть ініціювати перегляд закупівельних цін в бік зниження.

Однак таке ймовірне зниження створить додатковий тиск на фермерів. З початку повномасштабного вторгнення росії виробляти молоко в Україні стало дорожче. Зокрема, в січні зросли витрати молочнотоварних ферм на електроенергію. Зокрема, середні тарифи для підприємств на послуги з розподілу електричної енергії 1-го і 2-го класу напруги на січень-березень 2024 року підвищилися на 34% і 30% відповідно, як порівняти з аналогічним періодом минулого року, а також на 8% і 7%, як порівняти з IV кварталом 2023 року.

Як повідомлялося, протягом 2023 року в Україні виробили 7,4 млн тонн молока.