Тваринництво

Правильна годівля ремонтних свинок убезпечить від високого їх вибраковування після першого опоросу

Багато ремонтних свинок – до 50% – вибраковується в момент і після першого опоросу. До цього призводить неправильна годівля за вирощування ремонтних свинок і в період супоросності. У таких ремонтних свинок бувають дуже великі поросята – до 3 кг.

Про це розповів незалежний експерт Олександр Похваленко.

За коригування годівлі і зменшення ваги поросят свинки починають пороситися і лактувати нормально, зазначив він.

Неправильна годівля ремонтних свинок до опоросу має наслідком тяжкий опорос. Бо проблема в тому, що тварина або жирна, або худа й слабка. Із запуском системи опоросу, свинка не витримує – у неї виникає запалення або опорос зупиняється, пояснив експерт.

Погана продуктивність (багатоплідність, великоплідність) трапляється через неправильне запліднення і не в той час, коли потрібно. «Треба дотримуватися рекомендацій годівлі від компаній – постачальників генетики, – наголосив Олександр Похваленко. – Господарство має вирахувати, скільки споживають ремонтні свинки до запліднення, і визначити, скільки має бути поживних речовин у раціоні».

Втрата живої ваги – ще одна проблема ремонтних свинок. Худі ремонті свинки або із зайвою вагою тяжко переносять опорос, часто в перший тиждень у них піднімається температура, виникає запалення, мастит. «Після цього не варто очікувати гарної молочності і живої ваги, бо свинки не їдять», – пояснив він.

Свинки не приходять в охоту після відлучення через те, що в них не вистачає запасів організму. У них дуже знижується товщина шпику – менше 10-12-14 см, а отже, вони не можуть запустити процес овуляції. А після відлучення і до осіменіння свинки і свиноматки погано їдять, бо вони ж прийшли в охоту, нагадав Олександр Похваленко.

Правильна годівля ремонтних свинок до осіменіння, опоросу, а також у момент опоросу вирішить проблему великих втрат тварин після першого опоросу, підсумував експерт.

Раніше повідомлялося, як уникнути помилок у виборі ремонтних свинок.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!