Порошковий чи гранульований: який комбікорм обрати для свиней
При виборі комбікорму для свиней треба мати на увазі, що порошковий значно простіший у виробництві, не потребує додаткового обладнання для гранулювання.
Однак має й недоліки. Зазвичай він грубого помелу, а отже, гірше засвоюється. Під час транспортування вантажівками та в кормолінії є ризик розшарування, під час якого мінеральні добавки, які важчі за частинки зерна, опиняються знизу. В результаті деякі свині отримують замало мінералів, а інші – забагато.
Порошковий комбікорм, особливо дрібно змелений, забивається в силосах, переходах кормолінії, що призводить до додаткових витрат робочого часу.
Гранульований комбікорм не має цих недоліків. А його обробка парою високої температури дає хоч і примарну, але надію на додатковий біозахист від збудників інфекційних хвороб, що нині є особливо актуальним під час поширення АЧС.
Однак усе ж таки один недолік є: в процесі грануляції компоненти додатково руйнуються, і на виході отримується значно дрібніша структура комбікорму, в якому дуже важко контролювати рівень частинок розміром меншим за 0,4 мм.
Особливо гостро ця проблема стоїть щодо свиноматок. Навіть два дні годівлі свиноматки занадто дрібним комбікормом можуть призвести до виразки шлунку і перекреслять усе її подальше продуктивне життя.
Тому в господарстві треба постійно моніторити рівень помелу за допомогою спеціальних пристроїв із ситами різного діаметра. Якщо комбікорм гранулюється, то в раціоні для свиноматок важливо мати не менше, як 30% ячменю.
Оболонка зерна ячменю жорсткіша проти пшениці чи кукурудзи та важче розмелюється в млині. Такий самий уміст ячменю в раціоні для свиней на відгодівлі також позитивно впливатиме на здоров’я шлунку, але зазвичай призводить до здорожчання комбікорму.
Загалом, чим старші свині, тим грубіший розмел комбікорму їм потрібен. Хоча довший кишківник у свиней старшого віку (наприклад, у свиноматок) дає їм можливість ліпше засвоювати грубі корми.
Додати коментар