Особливості складання раціону для холостих свиноматок
Холостих свиноматок годують за нормами, встановленими для перших 84 діб поросності. Свиноматкам, що нижчі за середню вгодованість, норму годівлі збільшують на 15-20%. Проте в жодному разі їх не перегодовують, бо вони жиріють, у них знижується запліднюваність, спостерігається висока смертність зародків, а новонароджені поросята ‒ дрібні, з низькою життєздатністю.
Процес овуляції в холостих свиноматок буде значно інтенсивнішим, якщо за 10-14 діб до настання охоти рівень їх годівлі підвищити на 30-35% (флашинг-годівля). Таким чином підвищується плодючість, збільшується кількість новонароджених поросят і поліпшується розвиток приплоду під час вирощування.
За прийнятими нормами годівлі, на 100 кг маси тіла дорослі холості свиноматки мають одержувати в раціоні 1,5-1,8 кг, молоді (віком до двох років) ‒ 1,8-2,4 кг сухої речовини за концентрації в ній 1,05 к. од., або 11,6 МДж обмінної енергії. На 1 кг сухої речовини в раціоні необхідно забезпечувати 140 г сирого або 105 г перетравного протеїну. Вміст сирої клітковини в сухій речовині раціону холостих свиноматок має становити 12–14%. За флашинг-годівлі за 3-14 діб до парування рівень перетравного протеїну в раціоні слід довести до 170 г на 100 кг маси тіла, або 100 г на 1 к. од.
До раціону холостих свиноматок додають два-три види зерна злакових і бобових культур, макуху або шрот, висівки, трав’яне чи сінне борошно, коренебульбоплоди, комбінований силос, улітку ‒ стебла бобових, мінеральні та вітамінні добавки.
На плодючість свиноматок позитивно впливають зелені й грубі корми. Крім високої доступності й повноцінності, трава, сінне борошно й силос містять фітоестрогени, які сприятливо впливають на процеси овуляції у свиноматок.
Додати коментар