Тваринництво

Некроз голівки стегнової кістки частіше трапляється у бройлерних стадах, ніж у птиці яєчних кросів

Некроз голівки стегнової кістки (НГСК) вважається найпоширенішою причиною кульгавості птиці. Причому його клінічні прояви можуть бути помітні тільки на одній кінцівці.

Первинними чинниками, що викликають захворювання, вважаються неінфекційні:

– механічні пошкодження (остеохондроз), що виникають через слабку мінералізацію хондроцитів, а також перелам діафізу;

– стреси – синтетичні глюкокортикоїди, транспортний стрес, а також стрес, спричинений підвищеним кутом нахилу сітки за підлогового типу утримання;

– проблеми з годівлею – дефіцит або надлишок кальцію у раціоні, брак різних хелатних мікроелементів;

– порушення умов утримання: неправильні технологічні режими, скупченість, недостатня освітленість.

Інфекційними чинниками виникнення НГСК є Staphylococcus spp., особливо Staphylococcus aureus – небезпечніші штами, здатні зв’язувати колаген кісток; Escherichia coli; Salmonella spp.; Enterococcus cecorum; низка інших, здатних транслокуватися з кишківника до суглобної тканину.

Крім того, розвитку НГСК сприяють анатомічні й фізіологічні особливості птиці. Утворення мікротравм у хрящових клітинах, що погано мінералізовані, відбуваються за диспропорції між швидкими темпами росту тіла бройлерів і скелетним дозрівання. Тому НГСК трапляється частіше у бройлерних стадах, ніж у птиці яєчних кросів.

Умови годівлі, утримання, наявність стресів також провокують НГСК, зокрема брак вітаміну D3, значний мікробний фон у пташнику, сітчаста підлога як джерело хронічного стресу.

Серед чинників також зниження імунітету через різні захворювання, включно з вірусною анемією, інфекційним бурситом тощо, а також біологічні особливості патогенів: висока вірулентність мікроорганізмів, тропізм їх до матриці хряща.

Товарний бройлер має значну м’язову масу. Проте зависокі темпи розвитку скелетних м’язів відбуваються на тлі нижчих темпів розвитку інших систем. Кістки, що є опорою кінцівок птиці, не «встигають» за інтенсивним розвитком м’язів. Дослідження показали, що в останні 10–15 днів життя у бройлера часто розвиваються патології кінцівок. У цей період птиця відчуває біль, коли підводиться на ноги.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!