Тваринництво

Малогабаритні аналізатори швидко визначають основні показники молока

Малогабаритні аналізатори швидко визначають основні показники молока

Напівавтоматизовані й автоматизовані аналізатори основних показників якості молока на основі фізичних методів дозволяють відмовитися від використання агресивних хімічних реактивів, підвищити продуктивність праці лаборантів тощо.

Сучасні прилади контролю вмісту жиру, білка, лактози та сухого знежиреного молочного залишку (СЗМЗ) у молоці використовують новітні методи фізико-хімічного аналізу: інфрачервону спектроскопію, флуориметр, нефелометрію, турбідиметрію, ультразвук, рефрактометрію й інші.

Прилади для вимірювання вмісту жиру мають діапазон вимірювання від 0 до 13%; відхилення від значень вимірюваних за методом Рьозе-Готліба – не більше ніж ±0,06% жиру; тривалість вимірювань однієї проби – від 20 с до 2 хвилин; витрати молока на одне вимірювання – від 0,5 до 35 мл. Зазвичай ці прилади використовують оптичний метод контролювання шляхом оцінювання залежності розсіювання світлового потоку шаром молока (у видимій частині спектра) від умісту в ньому жиру.

Оптичні прилади для вимірювання вмісту білка мають діапазон вимірювань від 2 до 5,5%; відхилення порівняно з методом К’єльдаля – ±0,05%; тривалість вимірювання однієї проби – від 13 до 60 с; витрати молока на один дослід – 1 або 5 мл.

Комбіновані аналізатори молока – для одночасного визначення вмісту жиру і білка – створюють на базі оптичного й акустичного методів контролювання.

Аналізатори, що використовують принцип інфрачервоної спектроскопії, базуються на властивості кожної речовини мати певний спектр пропускання з характерними смугами поглинання залежно від хімічного складу. Уміст жиру визначають вимірюванням оптичної густини молока в інфрачервоному випромінюванні.

Ультразвукові аналізатори використовують залежність швидкості поширення ультразвуку в молоці або ступеня поглинання ультразвуку від вмісту жиру і СЗМЗ за постійної температури.

Використання ультразвукових аналізаторів молока в Україні нормативно закріплено національним стандартом. Він поширюється на молоко, в якому масова частка жиру становить 1-7%, білка – 0,15-7%, лактози – 0,01-5,5%, сухої речовини – 3-40%, густина – 1000-1160 кг/м.

Визначення цих параметрів у сирому молоці базується на вимірюванні параметрів ультразвукових коливань під час проходження їх через пробу молока за двох заданих значень температури та подальшого оброблення цих параметрів за заданим алгоритмом. З рівнянь залежності параметрів ультразвукових коливань від масової частки жиру, білка, сухої речовини, лактози, а також густини визначають показники якості дослідних проб.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!