Тваринництво

Інфекційний бронхіт курей у бройлерів буває двох типів

Інфекційний бронхіт курей (ІБК) уражує не лише бройлерів, а й несучок у товарних і племінних стадах. Захворювання призводить до значних економічних збитків, пише журнал «Наше птахівництво».

Останнім часом у країнах Східної Європи збудником ІБК дедалі частіше є варіантний штам 2 (серотип вірусу IS 1496/06, або VAR2/V2). Так, у Польщі інфекції, спричинені варіантом вірусу VAR2 становлять понад 30% від усіх клінічних випадків ІБК.

За ураження бройлерів виділяють два типи захворювання. Перший (раннє інфікування) діагностують у перший тиждень життя птиці. Основні прояви хвороби – дуже швидка диференціація стада, діарея, кульгавість, висока смертність (1-2% на добу). Хвороба ускладнюється вторинними бактеріальними інфекціями, спричиненими Ornithobacterium rhinotracheale, Escherichia coli, Mycoplasma sp. Пік смертності припадає на 10-16-ту добу, після чого падіж знижується, стабілізується і зберігається на такому рівні до забою.

Другий тип захворювання характеризується пізнім зараженням вірусом VAR2. За відсутності інших клінічних ознак смертність зростає до 2-4% на добу протягом трьох-чотирьох діб. Птиця гине у віці 29-32 діб.

Незважаючи на те, що в деяких випадках симптоми респіраторної патології слабко виражені, у бройлерів дуже швидко розвиваються вторинні бактеріальні інфекції. Через кілька діб смертність знижується, але зграя не досягає бажаних показників продуктивності.

Як повідомлялося, в Україні розробили вакцину проти варіантного штаму ІБК VAR2.

Довідка

Вірус інфекційного бронхіту курей – причина серйозних патологій респіраторної та сечостатевої систем у бройлерів, зниження несучості та якості яйця у товарних несучок і племінного поголів’я.