Тваринництво

Експорт ВРХ і яловичини стримує криза на Близькому Сході та в Китаї

Експорт ВРХ і яловичини стримує криза на Близькому Сході та в Китаї

В лютому 2024 року Україна скоротила експорт ВРХ живою вагою та мороженої яловичини. Серед ймовірних причин – нестабільна безпекова та економічна ситуація в країнах, куди постачаються великі обсяги української продукції.

Про це повідомляє пресслужба Асоціації виробників молока.

За словами аналітика Асоціації Георгія Кухалейшвілі, скорочення експорту ВРХ живою вагою з України в Ліван може бути пов’язано з погіршенням економічної та безпекової ситуації в близькосхідній країні. Проіранська терористична організація «Хезболла», яка де-факто управляє Ліваном і присутня в держорганах, підтримує терористичні дії угрупувань «Хамас» та «Ісламський Джихад» проти Ізраїлю. Ліванські бойовики завдають ракетних ударів по північним районам Ізраїлю. У відповідь ізраїльська авіація завдає систематичних авіаударів по території Південного Лівану, де вирощується близько 21,5% аграрної продукції країни.

За даними The National News, збитки для економіки Лівану від військових дій в Секторі Газа склали 1,5 млрд дол. Соціальну напруженість в країні посилюють 65 тис. палестинських біженців. Як повідомляє Norwegian Refugee Council, близько 1,4 млн осіб в Лівані недоїдають і не можуть дозволити собі купити навіть овочі через високі ціни на продовольство внаслідок інфляції. Зазначені фактори ймовірно впливають на погіршення купівельної спроможності населення в Лівані.

Скорочення обсягів експорту мороженої яловичини в Китай може бути пов’язано з перешкодами в судноплавстві через Суецькій канал, які виникли внаслідок терористичної діяльності єменських хуситів в Червоному морі. Проіранські бойовики завдають ракетних ударів по комерційним суднам. В результаті виросли вартість та терміни доставки вантажів з Європи до Азії, оскільки судна мають йти довгим шляхом, минаючи мис Доброї Надії в Південній Африці. За інформацією міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через порти Чорного моря та Дунаю вивозиться 90% експорту. Це стало можливим завдяки зусиллям ЗСУ, які завдали суттєвих втрат Чорноморському флоту росії протягом останніх місяців. Хоча, проблема може бути не тільки в логістичних перешкода, але й в погіршенні економічної ситуації Китаї і скорочення купівельної спроможності споживачів. Rabobank прогнозує млявий імпортний попит на яловичину в Китаї протягом першої половини 2024 року. Конкуренцію для українських експортерів завдають Австралія та Бразилія, які нарощують виробництво яловичини і знаходяться у відносній географічній близькості до ринку Китаю.

Нагадаємо, на забій у січні пішло на 9,4% менше ВРХ.