Тваринництво

Чому «Понори» мають різницю в надоях на двох фермах

Чому «Понори» мають різницю в надоях на двох фермах

Різниця в надоях на двох фермах ТОВ «Понори» (Чернігівська область) ‒ безприв’язній і прив’язній ‒ становить 5 л. Вона пояснюється дещо ліпшими умовами утримання корів на безприв’язі.

Про це розповів директор господарства Володимир Сиса, пише журнал The Ukrainian Farmer.

На безприв’язному утриманні ‒ 100 голів і 40-42 л молока на добу; на фермі з прив’язною системою ‒ 400 корів, а надої ‒ 35-37 л на добу.

«А раціони однакові, люди одні й ті самі працюють, на обох фермах є вентиляція, щоправда, різного типу», ‒ зазначив Володимир Сиса.

Так, на безприв’язній фермі встановили тунельну вентиляцію. Й у приміщенні завжди чисте повітря, охолоджене на 7-10 градусів, як порівняти з вуличним. Корови за такого мікроклімату набагато ліпше себе почувають, зауважив керівник.

На прив’язній фермі простіший тип вентиляції: протягнуті над рядом корів рукави з отворами, через які охолоджене повітря подається на тварину й на кормовий стіл.

«От два типи вентиляції, а різниця в надоях у середньому ‒ 5 л на добу. В грошовому еквіваленті вигода від комфортнішого утримання корів очевидна: 5 л × 400 голів = 2 тонни молока на добу. Якщо помножити на ціну молока і мінімум на 5 місяців спеки, отримаємо окупність вентиляції», ‒ наголосив Володимир Сиса.

Окрім того, для безперебійного забезпечення корів на прив’язі питною водою облаштували нові напувалки, які видають не менше як 12 л/хв.

«Для цього встановили підкачувальну станцію й постійно контролюємо на напувалках тиск води, щоб корова пила достатньо, що особливо важливо за спеки», ‒ додав він.

Здоров’я тварин відстежують за допомогою сучасних технологій: датчики на тваринах моніторять їхню активність, процес румінацїі тощо. Далі програма аналізує дані й надсилає інформацію на мобільний телефон зоотехніка чи ветлікаря, сигналізує про проблеми.