Через скорочення виробництва ціни на молоко та молокопродукти зростають
Минулого тижня середня ціна на молоко ґатунку екстра становила 7,93 грн/кг — на 6 коп. більше, ніж тиждень тому. Найвищу ціну за нього платили в Полтавській області — 8,20 грн/кг, найнижчу — в Запорізькій — 7, 40 грн/кг, — про це повідомляють в аналітичному відділі Асоціації виробників молока (АВМ).
Середня ціна за вищий ґатунок минулого тижня становила 7,32 грн/кг, що на 12 коп. вище за встановлену на попередньому. Максимальну ціну за нього платили в Дніпропетровські області — 8,30 грн/кг, а найнижчу в Луганській — 6,20.
Ціна на молоко першого ґатунку зросла найбільше — на 16 коп. і перетнула позначку в 7 грн — до 7,05 грн/кг. Максимальну ціну за таке молоко платили в Тернопільській і Волинській областях — 7,50 грн/кг, а найнижчу у Львівській — 6,20 грн.
За даними АВМ, зростають ціни й на полицях магазинів. Так, за минулий тиждень молоко пастеризоване 2,5% жирності (плівка) подорожчало на 20 коп. — до 18,70 грн. Середня ціна на кефір зросла на 10 коп. — до 20,10 грн. Масло селянське подорожчало на 2,50 грн (123 грн/кг), а сир Російський додав близько 2 грн (130,4 грн/кг).
Однією з причин зростання цін є подальше скорочення виробництва молока, — зазначають експерти. Так, за 10 місяців 2016 року в Україні було вироблено 9 млн 26,1 тис. тонн сировини — на 2,3% менше, ніж за відповідний період 2015 року. А у жовтні вироблено 855 тис. тонн — на 10% менше, ніж у вересні.
Причина скорочення виробництва полягає в тому, що із часів кризи 2014 року кількість поголів’я корів скорочується. До того ж закупівельна ціна на молоко протягом останніх двох років майже не змінилася. Це стало причиною дефіциту молока на ринку. Крім того, відіграє свою роль чинник сезонності — в осінньо-зимовий період корови знижують продуктивність, що приводить до зростання цін на сировину. В боротьбі за обсяги молока переробники піднімають ціни на нього. Деякі з них (компанії, що працюють на внутрішній ринок) навіть у збиток собі.
Собівартість виробництва також зростає. Насамперед цьому сприяє ситуація на валютному ринку. З початку минулого тижня гривня щодо долара знову почала втрачати свої позиції. Так, станом на 11 листопада на міжбанку долар досягнув позначки 25,61 грн, тоді, як 7 листопада він був на рівні 25,57 (+4 коп.). Підвищуються ціни на дизпаливо — за минулий тиждень дизпаливо подорожчало на 42 коп. — до 20,47 грн/л.
Комплекс цих чинників призвів до зростання цін на полицях — середні роздрібні ціни на молочні продукти минулого тижня додали в ціні від 10 коп. до 2 грн.
Виробники цільномолочної продукції намагаються не піднімати роздрібні ціни, адже показники продажів активно падають. Деякі транснаціональні переробники почали вдаватися до різного роду акцій, аби хоч якось підтримати продажі. Експортоорієнтовані компанії, у свою чергу, намагаються корелювати ціни під впливом росту експортних цін й активно переглядають прайси для внутрішнього ринку. Це насамперед стосується масла, сиру та сирного продукту.
Додати коментар