Брак марганцю погіршує стан оперення птиці і знижує несучість
За браку марганцю в організмі птиці виникає перозис – значне збільшення скакального суглоба, нижній кінець великої гомілкової кістки та верхній кінець плюсни скручені або вигнуті, зісковзує з мищелка.
Також у птиці знижується несучість, погіршується якість шкаралупи й стан оперення, знижуються відтворні якості (заплідненість і виводимість яєць, вивід молодняку). Хвороба супроводжується порушенням обміну речовин і кровотворення.
Дефіцит марганцю призводить до зменшення маси шкаралупи, появи напівпрозорих ділянок навколо серединної частини яйця, округлення форми яйця.
Зародки гинуть на 20-21 добу інкубації. На розтині визначають ознаки мікромелії: ноги вкорочені, дзьоб викривлений (дзьоб папуги), голова куляста, вкорочені крила, незамкнена черевна порожнина, набряки, аномальний розвиток оперення.
У добових пташенят інколи спостерігають атаксію або некоординовані рухи (на фото), підвищену збудливість, яка пізніше проявляється ознаками перозису.
За надлишкового надходження марганцю в організм птиці збільшується його концентрація в кістяку, розвиваються зміни, ідентичні до рахіту. Великі ж дози марганцю, такі як 4000 мг/кг корму, спричиняють отруєння птиці.
Довідка
Марганець як хімічний елемент активізує в організмі птиці окислювальні процеси та має специфічну ліпотропну дію, підвищує утилізацію ліпідів в організмі й протидіє жировій дегенерації печінки. Крім того, він активізує багато ферментних процесів.
Додати коментар