Безсимптомно хворі на лептоспіроз свині особливо небезпечні і для тварин, і для людей
Серед низки захворювань, характерних для свиней, є хвороби, що на перший погляд не такі смертоносні для свиней, але водночас становлять значну небезпеку для працівників, які доглядають за тваринами, та для споживачів продукції свинарства. До таких хвороб, спільних для тварин і людей (зооантропонозів) належить лептоспіроз свиней.
На відміну від тварин, у людини ця хвороба перебігає у дуже тяжкій формі, а в разі несвоєчасного встановлення діагнозу можливі й летальні випадки.
Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.
Лептоспіроз – природно осередкова хвороба бактеріальної природи, що належить до групи небезпечних інфекційних захворювань. За гострої форми перебігає з такими клінічними проявами: гарячка, загальна інтоксикація, ураження нирок, печінки, серцево-судинної та нервової систем, геморагічний синдром.
Хоча переважно лептоспіроз у свиней перебігає у прихованій, хронічній формі, без яскравих клінічних ознак, тільки з відставанням тварин у розвитку й рості, з абортами у свиноматок чи значною загибеллю приплоду. Аборти найчастіше реєструють в останні терміни супоросності. Абортовані плоди зменшені в розмірах, муміфіковані. Саме тому ці безсимптомно хворі тварини-лептоспіроносії становлять особливу небезпеку і для тварин, і для людей.
Кількість лептоспіроносіїв серед свиней на неблагополучній по лептоспірозу фермі може досягати 30-80%. Період лептоспіроносійства після хвороби або прихованого інфікування досить тривалий і становить у свиней від 15 діб до двох років.
В Україні хворобу реєструють в усіх областях, і наразі зберігається тенденція до подальшого зростання захворюваності. Причому в країні поширена найважча форма хвороби – так званий іктерогеморагічний лептоспіроз. На нього хворіють тварини будь-якого віку, але молодняк свиней сприйнятливіший, і лептоспіроз у нього перебігає тяжче, ніж у дорослого поголів’я.