7 умов утримання й догляду бджіл на промисловій пасіці
На промисловій пасіці всі процедури мають бути спрощені, формалізовані й задокументовані у вигляді технологічних карт. Бо за обслуговування тисячі сімей кожна зайва хвилина на операціях перетвориться на кілька робочих днів, кожна зайва година на точках ‒ на робочий тиждень.
На цьому наголошує в своїй колонці на Аgrotimes головний спеціаліст із бджільництва «Пасіка 21» Юрій Білик.
Умови утримання й догляду бджіл на промисловій пасіці мають бути створені таким чином, щоб вони давали змогу застосовувати всі операції до бджолиних сімей однаково.
Для цього потрібно дотримуватися семи вимог:
1. Стандартизація інвентарю й обладнання: від стамески, рамки, вулика і до обладнання з відкачування меду.
2. Використання багатокорпусної системи вуликів.
3. Механізація, де тільки можливо, щоб уникнути чи мінімізувати фізичного навантаження на працівників, як-от завантаження та розвантаження бджолиних колоній під час кочівель.
4. Обов’язкова робота за технологічними картами.
5. Груповий метод обслуговування. Робота командою дозволяє виконувати операції, прописані в технологічних картах швидше, якісніше і насамперед легше (у фізичному сенсі). Наприклад, за розширення додатковими корпусами одному бджоляру буде фізично важче це зробити на 500 бджолиних сім’ях, ніж виконати цю ж операцію командою.
6. Застосування певної технологічної операції для всіх бджолиних сімей однаково і за один підхід.
7. Обов’язкове вирівнювання бджолиних сімей на всій пасіці. Це ‒ головна умова утримання великої кількості бджолиних сімей на промисловій пасіці.
Раніше ми писали про необхідні умови для трансформації традиційної пасіки в промислову.