Тваринництво

6 потенційних проблем із системами ранньої годівлі та напування курчат

Із системами ранньої годівлі та напування курчат є потенційні проблеми, пише журнал «Наше птахівництво».

Основних із них шість.

1. Корм і воду треба доставити на місце перед перенесенням яєць, тримати їх тривалий час у теплому й вологому середовищі, яке сприятливе для розвитку різноманітної мікрофлори, поки не вилупляться пташенята. Годівниці, напувалки та водопровідну систему при цьому також слід тримати бездоганно чистими.

2. Окремі пташенята часто не проявляють жодного інтересу до корму протягом кількох годин після вилуплення. Тому зазвичай у системах, де курчат годують в інкубаторах, пропонують тримати їх там на кілька годин довше, щоб переконатися, що навіть останні пташенята, які вилупилися, встигли знайти й спожити корм.

3. Нагодовані курчата мають набагато більшу метаболічну тепловіддачу, ніж ті, які ще не їли. Тому через 24 години після годування їхня тепловіддача приблизно вдвічі перевищує тепловіддачу негодованих курчат. Це нормально за виведення на фермі. Та водночас може бути проблемою під час транспортування на далекі відстані курчат, яких годували в інкубаторії. Цей момент треба враховувати, налаштовуючи системи контролю мікроклімату у транспортних засобах. Особливе занепокоєння викликає додаткова тепловіддача від курчат за транспортування літаками, які не завжди обладнано засобами для підтримки необхідного мікроклімату.

4. Курчата з повним кишківником виробляють вологий послід, який забруднює і їх, і коробки. А картонні коробки можуть зруйнуватися під час транспортування.

5. За тривалого транспортування стан курчат може погіршитися, якщо їх годували в інкубаторі відразу після виведення, а потім довго не давали їсти під час перевезення. Коли курчат не годували, їхня травна система не активується, а залишковий жовток функціонує, щоб утримувати їх у тому стані, що фактично є продовженням ембріональної стадії. Після вживання їжі кишківник активізується, виробляючи шлункову кислоту та травні ферменти, які можуть пошкодити його у порожньому стані.

6. Системи ранньої годівлі та напування ускладнюють процес інкубації та зменшують місткість інкубаторів. Дослідження компанії Aviagen на курях-несучках показали, що фактично не існує статистично значущого зв’язку між тривалістю періоду від виведення до першої годівлі в межах дозволених 72 годин і життєздатністю та наступною несучістю. Тому можна доставляти курчат кінцевому споживачу після 60-72-годинного транспортування без необхідності забезпечувати корм і воду в інкубаторії або дорогою.