Техніка

Знаряддя із середніми дисками є умовно універсальними

Диски малого діаметра мають велику кутову швидкість обертання й ріжуть краще, тобто їх здатність до подрібнення вища, ніж у дисків великого діаметра. Тому вони гарні для лущення стерні.

Про це йдеться у матеріалі журналу The Ukrainian Farmer.

Якщо ж на полі багато пожнивних решток і вологи, важливо приділити увагу не лише діаметру диска, а й відстані від крайки диска до рами. Чим ця відстань більша, тим рослинним решткам і ґрунту простіше проходити далі. Для господарств, на полях яких багато рослинних решток (наприклад, після кукурудзи), буде величезною помилкою заощаджувати на придбанні дискового знаряддя з маленьким діаметром диска.

І навпаки, немає сенсу брати агрегат із великим диском для обробітку ґрунту після зернових культур. Знаряддя із середніми дисками є умовно універсальними, бо придатні як для лущення, так і для основного обробітку. Однак після соняшнику чи кукурудзи їх застосовувати не завжди можна через неспроможність якісно подрібнити й змішати велику кількість решток із ґрунтом. Крім розміру важливе значення має і форма вирізу дисків. Виріз дисків підбирають залежно від типу ґрунтів, де працюватиме знаряддя.

Диски з великим вирізом (велика «ромашка») добре входять на велику глибину й агресивніше перемішують ґрунт, подрібнюють пожнивні рештки, але створюється не найкраща структура ґрунту. Отже, такі диски підійдуть для основного обробітку, тоді як для передпосівної підготовки полів краще застосовувати диски з меншими вирізами.

Для роботи з гладкими дисками (без вирізів) потрібна щільна поверхня, а якщо ґрунт легкий або вологий, то щільності недостатньо — диски будуть «підвисати», хоча навіть найменші вирізи гарантували б зчеплення з ґрунтом і нормальне обертання. Тому гладкі диски краще застосовувати в комбінації з вирізними, до того ж вирізні встановлювати на передній ряд, а гладкі — на задній.

Нагадаємо, раніше також повідомлялося, що дисковий агрегат на меншій глибині показує меншу витрату пального.