Техніка

Спецтехніка ввійшла до реєстру товарів із зазначенням ступеню локалізації

З 1 січня 2023 року для учасників і замовників публічних закупівель підвищується вимога до місцевої складової з 10% до 15% для окремих груп товарів: таких як міський і залізничний транспорт, комунальна та спеціальна техніка, енергетичне обладнання тощо.

Про це нагадує заступник голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський на своїй Фейсбук-сторінці.

Закон щодо цієї вимоги був прийнятий ще в грудні 2021 року, а запрацював з 14 липня 2022. Тепер вимога до рівня місцевої складової буде зростати кожного року на 5%, поки не дійде до 40%.

Що потрібно розуміти в контексті цих змін? З серпня Міністерство Економіки веде реєстр товарів із зазначенням ступеню локалізації. За чотири місяці понад 250 підприємств зареєстрували в ньому майже 2000 товарів.

Частка товарів зі ступенем локалізації менше 15% складає близько 400 позицій, або 20%. Виробникам цих товарів варто подумати про збільшення місцевої складової для участі в державних закупівлях. Всім іншим достатньо оновити реєстрацію своїх товарів, бо ступінь їх локалізації це дозволяє.

«Зазначу, що більше 750 позицій в реєстрі мають частку місцевої складової вище 40%. Це найвищий рівень, який вимагатиме закон за декілька років. Аналіз реєстру, який ми зробили, свідчить що у багатьох товарних позиціях наявна неабияка конкуренція. Наприклад, дизель-генератори зареєстрували 58 компаній, насоси та компресори – 24 підприємства, а спеціальну вантажну техніку – понад 30», – зауважує Дмитро Кисилевський.

Вимога до місцевої складової при закупівлі товарів за гроші платників податків практикується і в Євросоюзі, і в США, і в багатьох інших країнах. Вона покликана дати ринок збуту місцевим виробникам для збереження в країні доданої вартості, робочих місць, податків.

Разом з тим вимога до локалізації, згідно діючих міжнародних договорів, ніяк не обмежує конкуренції виробників, розташованих в країнах наших головних союзників – США та ЄС.

«Чим більше грошей ми витратимо на українські товари, тим стійкішою буде наша економіка, тим більше ресурсів ми зможемо дати ЗСУ для відсічі окупантам», – відзначає Дмитро Кисилевський.

Раніше ми повідомляли, як заощадити пальне під час використання спецтехніки.