Техніка

Електронна форма ТТН буде обов’язковою для всіх вантажних перевезень

З 1 серпня 2022 року використання електронної форми товарно-транспортної накладної стане обов’язковим для всіх вантажних перевезень територією України.

Про це розповідає заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифровизації Тарас Дзьоба на своїй Фейсбук-сторінці.

«Які переваги надасть агробізнесу запровадження е-ТТН?

  • Основною перевагою впровадження електронної форми ТТН стане використання безпаперового документообігу та спрощення процесу обміну ТТН між сторонами процесу вантажних перевезень, зокрема, в агросекторі.
  • Перехід на електронні е-ТТН дозволяє миттєво погоджувати та підписувати з контрагентами документи на вантажоперевезення, унеможливлює втрату документів, як це буває з паперовими документами, та забезпечує прозорість бізнес-процесів.
  • Ми розраховуємо, що з 1 серпня, після повноцінного впровадження системи е-ТТН, вдасться знизити кількість порушень вагового контролю на дорогах в агросекторі.
  • Варто зазначити, що на міжнародному рівні поки що відбувається активна підготовка до розроблення й запуску e-CMR – єдиного документу для міжнародних вантажоперевезень автомобільним транспортом, який, зокрема, в Європейському Союзі буде використовуватися для всіх перевезень між країнами-членами ЄС», – розповідає Тарас Дзьоба.

Механізм запровадження товарно-транспортної накладної в АПК:

  • Товарно-транспортні накладні стосуються трьох учасників: вантажовідправник, перевізник, вантажоодержувач. Відповідно до чинного законодавства, для кожного з них повинні бути створені окремі примірники накладної. Але нині бізнес щоразу друкує чотири примірники ТТН, щоб останній з усіма підписами повернувся до замовника, і той розрахувався із перевізником.
  • Перехід на електронну форму ТТН дозволить спростити процес оформлення вантажу, зекономить час і ресурси, мінімізує зловживання, зокрема, корупційні, на різних рівнях через прозорість системи, матиме позитивний екологічний вплив.
  • Оскільки е-ТТН стане обов’язковою до застосування вже 1 серпня 2022 року, уже зараз компаніям варто обирати провайдера електронного документообігу (ЕДО), з яким вони б хотіли працювати, та починати перелаштовувати свої бізнес-процеси під вимоги е-ТТН.

Заступник міністра також відзначає, що е-TTН, як і паперова ТТН, використовується виключно для перевезень всередині України та поширюється на всі види вантажних перевезень, зокрема, на всі перевезення усіх категорій агротоварів. Тобто, нововведення не стосується експорту товарів і міжнародних перевезень.

Нагадаємо, Україна переходить на європейські габаритно-вагові норми.