З рухомою шпалерою кілька людей накривають кілька гектарів ожини
У промислових масштабах накривати плантації ожини складно, вважає Олег Босий. Пагони треба зняти зі шпалери, прикрити, а навесні знову прив’язувати на опори. Тоді як рухома шпалера може накрити десятки гектарів за кілька днів силами кількох людей.
Про це йдеться у матеріалі журналу «Садівництво по-українськи».
«Значно легше організовувати підготовку до зимівлі ягідника, в якому встановлена рухома поворотна шпалера, яку розробив американець японського походження Фуміомі Такеда, садівник науково-дослідної станції Служби сільськогосподарських досліджень США в Аппалачах», — розповів Олег Босий, експерт ягідного ринку, засновник компанії «ФруТек».
Рухома шпалера для ожини має три положення: літнє, зимове та весняне. В Україні такі шпалери встановлені, наприклад, на демополі «ФруТек» на Вінниччині, в промислових насадженнях Хмельницької (10 га) та Львівської областей (5 га). З появою поворотної рухомої шпалери можна накрити десятки гектарів за кілька днів силами кількох людей.
Микола Лещенко, засновник ФГ «Агродар», що в селі Маньківка на Черкащині, вважає, що добрій перезимівлі сприяють деякі особливості породи, зокрема листя, що, як і в дуба, тримається на гілках упродовж зими. Разом зі щільним розташуванням гілок у нижній частині куща листя добре втримує сніг, що захищає нижні частини гілок від вимерзання.
Читайте також: Ремонтантну ожину можна вирощувати без укриття