Овочі-Ягоди-Сад

Вода з підвищеною лужністю шкідливо впливає на рослини і ґрунт

Вода з підвищеною лужністю шкідливо впливає на рослини і ґрунт

В умовах зрошення проблемою є підвищена лужність зрошувальних вод і ґрунтів.

Провідні плодові культури (яблуня, груша, черешня) найкраще себе почувають на ґрунтах зі слабкокислою реакцією ґрунтового розчину. Персик, слива, грецький горіх і абрикос краще вдаються на нейтральних і навіть слаболужних ґрунтах.

Нейтральній реакції водного розчину відповідає значення рН=7. Діапазон значень рН від 6,5 до 7,5 є близьким до нейтрального, зниження значення рН відповідає підкисленню, підвищення – підлуженню.

Зрошувальна вода І класу повинна мати значення рН менше за 7,5 на лужних ґрунтах, менше за 8 – на нейтральних (чорноземи) та менше ніж 8,2 – на кислих (переважно ґрунти опідзоленого ряду: сірі лісові, буроземно-підзолисті, темно-сірі опідзолені тощо).

Для води ІІ класу ці значення зростають відповідно до 8,5; 8,8 і 9. За значень понад 8,5 на лужних і понад 9 на нейтральних ґрунтах води для поливу непридатні.

Крім показника рН, небезпеку підлуження ґрунтів оцінюють також за показниками токсичної лужності (частка бікарбонат-іона НСО3-, що не пов’язана з кальцієм) і лужності від карбонат-іону СО32-  (соди).

Варто зазначити, що сода – найбільш токсичний для рослин компонент, за вмісту СО32- понад 0,6 мекв/куб. дм вода для поливу чорноземних ґрунтів непридатна.

Довідка

За якістю вода для зрошення за впливом на ґрунти і їх родючість поділяється на три класи: І клас – придатна, ІІ клас – обмежено придатна, ІІІ клас – непридатна.

Зрошувальна вода І класу придатна для зрошення без обмежень. За її використання властивості ґрунтів істотно не погіршуються, а продуктивність рослин не обмежується якістю води.

Вода ІІ класу може погіршувати якість ґрунтів і, відповідно, знижувати врожайність сільгоспкультур, тому її можна використовувати за умови запобігання деградації ґрунтів і поліпшення якісного складу води.

Зрошувальна вода ІІІ класу без поліпшення якості непридатна для поливу. Вона зумовлює різке погіршення агрономічних якостей ґрунту внаслідок інтенсивного розвитку процесів засолення й осолонцювання.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!