Виноградник без шпалери дозволяє скоротити витрати на утримання
Для скорочення витрат виноградні насадження можна утримувати без шпалер.
Практика українського південного виноградарства та європейський досвід визнає подібну тактику. В Україні такі формування називають чашоподібними, а в Європі – Гобле.
Кущі, сформовані за цим типом, мають кілька рукавів (більше двох), які розташовуються навколо штамба радіально. Ці формування поділяють на малі з низьким штамбом та великі – з високим, до 70 см, штамбом та 3-6 короткими багаторічними рукавами, на кожному з яких формують плодову ланку.
У деяких господарствах півдня України кущі гібридів – прямих плідників формують у вигляді чаші з вертикальними рукавами. Такі кущі безопорні, їхні грона, завдяки високому розташуванню над землею, захищені від сірої гнилі.
У зонах невкривного виноградарства рекомендована кущова культура без підпор. За такої системи кущі мають міцний штамб заввишки 0,6-1 м із симетрично розташованим багаторічним розгалуженням. Пагони, що розвилися на рукавах, не підв’язують. Такий спосіб ведення називають туркменською чашею зі штамбом.
За безшпалерного ведення насаджень із кущами-чашами плодові стрілки та зелені пагони підв’язують до кілків, а гібридам – прямим плідникам формують штамб заввишки 40-50 см.
Додати коментар