Овочі-Ягоди-Сад

Відходи виробництва олії, пива та гній премогли нематод

Відходи виробництва олії, пива та гній премогли нематод

Група іспанських вчених дослідила, що відходи олійної, пивоварної і тваринництва знижують кількість кореневих нематод і підвищують врожайність салату.

Про це йдеться в роботі, опублікованій Frontiers in Sustainable Food Systems.

Зазначається, що ріпакова макуха та відпрацьований ячмінь, що залишаються в процесі виробництва олії та пива, змішані з коров’ячим гноєм є непоганим біологічним дезінсектором проти нематоди Meloidogyne incognita.

Дослідження було проведено в комерційній теплиці, розташованій у країні Басків, на півночі Іспанії у теплиці з чотирьох політунелів розміром 8 × 50 м кожен, де в монокультурі вирощувався салат Батавія. 

За словами провідної авторки дослідження Маіте Гандаріасбейтіі, наукової співробітниці Баскського інституту розвитку і вивчення агрокультури,  застосування незвичних біопестицидів дало дійсно позитивні результати. Високий вміст азоту сприяє активності корисних мікроорганізмів у грунті, що допомагає розщеплювати органічні речовини, такі як гній, і вбивати нематод та інших паразитів, які пошкоджують посіви.

Як показали досліди, комбінація з усіх трьох природних компонентів найбільш ефективно стимулювала зростання капусти і при цьому захищала її коріння від атак нематод виду Meloidogyne incognita, негативно впливають на кореневу систему рослин.

До обробки полів сумішшю з гною і рослинних решток, ці черв’яки знищували близько 45% врожаю, тоді як природний пестицид зменшив цей показник фактично до нуля до другого сезону вирощування салату.

Зникнення паразитичних нематод, як відзначають вчені, було пов’язано не тільки з появою в грунті токсичних для них речовин, але і з тим, що суміш з гною і рослинних решток прискорила розмноження корисних грунтових мікробів. Ці бактерії, в свою чергу, привертали увагу інших видів черв’яків, поступово витісняють залишки популяцій Meloidogyne incognita.

Найближчим часом учені планують вивчити, чи мають подібними властивостями інші види рослинних відходів виробництва. Біологи сподіваються, що ці досліди допоможуть їм створити нові види біопестіцідів, спрямованих на боротьбу з іншими видами патогенів, бактерій і шкідників сільськогосподарських культур.

Читайте також: Бурякова нематода може розмножуватись на багатьох рослинах