Овочі-Ягоди-Сад

Вчені розповіли як відновити вітчизняне насінництво картоплі

Вчені розповіли як відновити вітчизняне насінництво картоплі

Для подолання кризи насінництва в картоплярстві на засіданні бюро президії НААН запропонували внести зміни до Закону України «Про насіння і садивний матеріал», розробити відповідні накази та інструкції Мінагрополітики, створити спеціалізовані підприємства з виробництва насіннєвої картоплі на базі селекційно-насінницьких установ НААН та підприємств недержавної форми власності, створити стартап «Українська картопля».

Про це повідомляє пресслужба НААН.

За даними вчених, в Україні щороку знижуються обсяги виробництва високоякісного насіння картоплі та порушується система сортооновлення. Через це погіршується 

фітосанітарна ситуація в місцях традиційної концентрації виробництва картоплі через ріст шкодочинності вірусних хвороб.

Основне виробництво насіннєвого матеріалу картоплі вітчизняних сортів зосереджено в Інституті картоплярства  та його мережі, де одержано 1829,3 т, в Інституті карпатського регіону – 13,6, Хмельницькій ДСГДС – 63,1, Буковинській ДСГДС – 25,1, Інституті зрошуваного землеробства – 16,8 т.

Офіційно сертифікованої насіннєвої картоплі вистачає лише на 14,3 тис. гектарів, або 21,7 % відсотків загальних промислових площ (66 тис. га). Обсяг несертифікованої насіннєвої картоплі, яка була використана становить 155 тис. тонн.

Аналіз структури виробництва еліти показує кардинальні зміни у бік збільшення виробництва еліти сортів зарубіжної селекції (Німеччини та Нідерландів) суб’єктами насінництва недержавної форми власності.

Вченими інституту розроблено ряд  програм за заходів з  насінництва картоплі, надано пропозиції до Верховної Ради України Про внесення змін до Закону України «Про насіння і садивний матеріал».

 Для подолання кризової ситуації в галузі картоплярства також запропонували:

  • Оновити матеріально-технічної бази біотехнологічних лабораторій з виробництва оздоровленого насіннєвого матеріалу; 
  • Створити спеціалізовані підприємства (зона з виробництва насіннєвої картоплі)  на базі селекційно-насінницьких установ НААН та підприємств недержавної форми власності; 
  • Посилити атестаційні вимоги для насіннєвих господарств та обмеження на державному рівні   обігу та посадки картоплі несертифікованого матеріалу; 
  • Забезпечити ведення уніфікованої з європейською системи сертифікації насіннєвої картоплі; 
  • Посилити роботи з підготовки наукових кадрів і спеціалістів високої кваліфікації ;
  • Налагодити в Україні виробництвао діагностикумів для імуноферментного аналізу та ПЛР – аналізу, тощо.

Інститутом картоплярства, Мінекономіки та Українською асоціацією виробників картоплі розроблено та схвалено Концепцію розвитку промислового картоплярства на період до 2025 року (21 жовтня 2020 р.) та проєкт Державної цільової програми розвитку промислового картоплярства на період до 2025 року.

За співпраці Інституту картоплярства з Інститутом інноваційної біоекономіки та Національної академії аграрних наук розроблено стартап «Українська картопля», що передбачає забезпечення потреб виробників якісною насіннєвою картоплею на безвірусній основі шляхом створення та розвитку на державно-приватних засадах інноваційного кластера.