Вчені розповіли про оптимальний режим зрошення технічних сортів винограду
Режим зрошення технічних сортів винограду у посушливих умовах має включати проведення вологозарядкового поливу. За таких умов урожайність може підвищитися на 42,6%.
Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».
Володимир Паларієв, керівник виноградарсько-виноробного напрямку «Фрумушика-Нова» розповів, як розраховують поливну норму для господарства на прикладі сорту Совіньйон, яким засаджено 0,43 га чорнозему звичайного важкосуглинкового за схемою 2,1 × 0,9 м. Об’ємна маса ґрунту — 1,3 г/см3; найменша вологоємність ґрунту (у шарі 0−100 см) — 25,4%; польова вологість за 75% НВ — 19,0%. Враховуючи підвищену щільність насаджень (5291 кущ на 1 га), поливна норма у 199 м3 на важкосуглинковому чорноземі подається за кілька разів із перервою в 2 дні.
За результатами дослідів, проведених в ННЦ «ІВіВ імені В. Є. Таїрова», встановлено, що режим зрошення технічних сортів винограду зі схемою садіння 3 × 1,5 м на важкосуглинкових чорноземах повинен включати проведення вологозарядкового поливу нормою 300–350 м3 /га і 4–6 вегетаційних по 100–110 м3 /га кожний. Вологість у контурі зволоження в період від початку сокоруху і до початку дозрівання ягід рекомендовано підтримувати на рівні 70–100% НВ.
За такого режиму зрошення урожайність сорту винограду Каберне Совіньйон підвищувалася на 42,6% порівняно з контролем, а масова концентрація цукрів у ягодах зросла на 20 г/дм3. Зрошення слід проводити придатною водою, якість якої встановлюється згідно з вимогами, викладених ДСТУ.
«Встановлюючи режим зрошення винограду, важливо враховувати водно-фізичні властивості ґрунту та оперативні дані польової вологості ґрунту, а також фазу розвитку рослин і напрям використання продукції», – пояснив Андрій Штірбу, заввідділу виноградарства ННЦ «ІВіВ імені В.Є. Таїрова».
Нагадаємо, погодний стрес скорочує довговічність насаджень винограду. Також ми писали, що краплинне зрошення є найраціональнішим для виноградників.