Урожаю цибулі та часнику загрожує стеблова нематода
Одним із небезпечних шкідників цибулевих культур є стеблова нематода Ditylenchus dipsaci.
Стеблова нематода належить до фітопаразитичних нематод – найбільш численних багатоклітинних організмів, які мешкають у ґрунті.
Cтеблова нематода D. dipsaci – це мікроскопічний черв’як завдовжки 1-1,6 мм, який харчується, проходить повний цикл розвитку і розмножується виключно в живих тканинах цибулі або часнику.
Під час свого розвитку нематода живиться соком клітин, проколюючи їх за допомогою спеціального органу – стилета. Внаслідок руйнування цілісності оболонки клітини поступово збільшуються і згодом розсуваються, що призводить до потовщення і пухкості лусочок цибулини.
Основне джерело інфекції – посадковий матеріал. Також стеблові нематоди можуть перебувати в ґрунті, на залишках хворих рослин: цибулинних лусочках, стеблах тощо.
Крім часнику та цибулі, стеблова нематода паразитує на петрушці, пастернаку, томатах, горосі, квасолі та бур’янах: кульбабі, осоті, м’яті, кропиві.
Високий потенціал розмноження та життєздатність дозволяють нематодам за невеликий проміжок часу збільшити свою чисельність в уражених рослинах у сотні разів та становити реальну загрозу майбутньому врожаю.
Додати коментар