Овочі-Ягоди-Сад

Учені запилюють квіти за допомогою мильних бульбашок

Ейджіро Міяко з Японського передового інституту науки і технологій запропонував запилювати грушу за допомогою мильних бульбашок, які доставляє дрон. Але опоненти говорять про значні втрати пилку через здування бульбашок від повітряного потоку від пропелерів і пропонують використовувати наземний робот з маніпулятором та тонким пензлем. Фермери в Японії традиційно запилюють грушу та яблуню вручну пензликом. 

Про це повідомляє Science.

Ейджіро Міяко і його колега випробували різні поверхнево-активні речовини для створення бульбашок. Вибрали той, який має найменший вплив на проростання пилкових зерен. У лабораторних тестах вони обстрілювали квіти груші бульбашками, навантаженими пилком. 

У грушевому саду дослідники використовували іграшковий пістолет. Отримані плоди були такими же хорошими, як і квітки, які запили вручну.

Однією з переваг використання бульбашок, а не пір’яних пензликів є те, що бульбашки потребують набагато менше пилку. Пензлик, як виявили дослідники, застосовує близько 1800 міліграм пилку на кожну квітку, тоді як бульбашкам потрібно всього 0,06 міліграма. І мінімізація використання пилку була основною мотивацією проєкту. 

Команда Міяко прикріпила пульверизатор до повітряного безпілотника і запрограмувала дрон пролітати маршрут навколо ряду фальшивих квіток лілії. Спробувавши різні швидкості та висоти, вони виявили, що безпілотник може поцілити бульбашками в 90% квітів. Проблема полягала в тому, що багато бульбашок пропустили цілі, витрачаючи пилок.

Ю Гу, роботолог Університету Західної Вірджинії (США), скептично ставиться до використання дронів для доставки бульбашок. Повітряний потік від роторів буде важко точно орієнтувати бульбашки, наголошує він. Їх можна було б більш ефективно доставити від наземного робота, такого як колісний блок з рукою маніпулятора. Гу та його колеги мають саме цей робот, призначений для збору зразків під час космічних місій. І вони перевірили це, запилюючи малину в теплиці. Він використовує тонкий пензлик для збору та розповсюдження пилку, таким чином робить одразу два завдання.

Саймон Поттс, агроеколог з Університету Редінга (Велика Британія), хвилює, щощтучне запилення будуе відволікати від збереження бджіл, популяція яких

у багатьох місцях зменшується. Використання мильних бульбашок додає ризик хімічного втручання у запилення та забруднення ґрунту.

«Це ще один фрагмент розумної інженерії, який підпадає під вирішення проблеми, яку можна вирішити набагато ефективнішими та стійкішими способами», – сказав Саймон Поттс.

Читайте також:Агрономія майбутнього: бджоли транспортуватимуть біологічні ЗЗР до рослин через природний процес запилення