Овочі-Ягоди-Сад

Садівникам і ягідникам вкрай необхідні методи точного землеробства, – експертка

Садівникам і ягідникам вкрай необхідні методи точного землеробства, – експертка

Використання GPS, дронів та датчиків для точного картографування та моніторингу садів, метеостанцій – для точного управління мікрокліматом у саду, також технології оптимізації використання ресурсів (води, добрив, пестицидів), дозволять садівникам ефективно протистояти кліматичним, екологічним та економічним викликам.

Про це у своїй колонці в журналі «Садівництво по-українськи» написала Катерина Звєрєва, керівниця сайту міжнародної інформаційно-аналітичної платформи EastFruit, директорка з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

Засуха та нестача вологи призводить до в’янення рослин, уповільнення їхнього росту і продуктивності.

«Ягоди стають дрібними і менш соковитими, дерева гірше плодоносять, – пояснила вона. – Надмірні опади можуть призвести до хвороб рослин або повністю знищити насадження та ґрунт. Град, сильні вітри та бурі можуть фізично пошкоджувати рослини, ламаючи гілки та пошкоджуючи плоди. Це не тільки знижує врожай, а й збільшує витрати на відновлення». 

Зміни в термінах настання весни та осені можуть порушити традиційні цикли цвітіння і плодоношення, що вимагає адаптації агротехнологій до цих змін. Потепління клімату сприяє поширенню нових хвороб і шкідників, що вимагає додаткових витрат на засоби захисту рослин.

Підвищити сталість агробізнесу, на думку експертки, можуть методи точного землеробства – використання GPS, дронів та датчиків для точного картографування та моніторингу садів, використанння метеостанцій для точного управління мікрокліматом у саду, також технології оптимізації використання ресурсів (води, добрив, пестицидів), спектроскопія для ідентифікації хвороб у садівничих культурах, імпульсне крапельне зрошення для економії води та зменшення негативного впливу на навколишнє середовище, оскільки добрива не змиваються в ґрунтові води і не забруднюють навколишнє середовище.

Читайте також: Паливо та робоча сила – головні фактори росту цін на овочі і фрукти