Овочі-Ягоди-Сад

Польові квіти допомагають контролювати віруси на картоплі

Вирощування польових квітів у посівах картоплі приваблює комах-хижаків, що полюють на попелиць, які переносять віруси картоплі. Такий підхід зменшує потребу в інсектицидах.

Про це повідомляє PotatoPro.

У Шотландії випробовують ефективність вирощування квіткових смуг для приваблення природних популяцій хижаків для зменшення шкідників як частини стратегії інтегрованого управління шкідниками (ІУШ).

«Торгівля шотландською насіннєвою картоплею залежить від доброї репутації щодо відсутності вірусів та незначного застосування інсектицидів через державні норми чи більшу стійкість попелиць», – розповів Джим Рід, теперішній господар ферми стратегічного картоплі AHDB (SPoT), який вирощує 80 га насіннєвої картоплі.

Захворюваність вірусом у посівах насіннєвої картоплі у 2019 році в Шотландії досягла 20-річного максимуму, і інспекції цього сезону дають подібний прогноз і на 2020 рік. Переважно це Potyvirus, PVY, головним чином штам PVYN, але PLRV також збільшився, хоча і з дуже низької бази.

За словами вчених, найбільше занепокоєння  викликає PVYn, а піретроїдні інсектициди суворо контролюються регуляторами.

Крім того, цілком ймовірно, що тривале широке використання піретроїдів ризикує вибрати стійкість до піретроїдів або зміщену чутливість при польових показниках у неколонізуючих попелиць.

Волошка, звичайна вика та деревій показали високу ефективність у залученні природних ворогів попелиці. Це низькорослі рослини, висота яких однакова з картопляними культурами.

Смуги з цих травосумішей завширшки 3 м посаджені між коліями, створюють середовище, привабливе для дзюрчалок, золотоочок та сонечок.

Ефективність трав’яних смуг для боротьби зі шкідниками сильно залежить від їх ботанічного складу. Часто некультурні елементи, призначені для збереження птахів або запилювачів, одночасно не роблять ресурси доступними для агентів біологічного контролю.

Дослідження показали, що з трьох природних ворогів найбільше зростала кількість дзюрчалок в смугах, хоча популяція золотоочок та сонечок також суттєво зросла.

Вчені попереджають, що існує період відставання у розмноженні комах-хижаків від попелиць, тому важливо використовувати разом і хімічні речовини, і мінеральні олії, і природні засоби.

Читайте також: Вирощування в смугах приваблює комах, що борються зі шкідниками