Плюси й мінуси ТВ-метода для визначення обсягів зрошення винограду
Оптимальні терміни й обсяги зрошення багаторічних насаджень, зокрема й винограду, у повсякденній практиці призначають переважно на основі моніторингу динаміки вологості активного шару ґрунту.
Для розрахунку використовують різні методи. У практиці зрошуваного виноградарства зазвичай користуються термостатно-ваговим методом (ТВ-метод). Його вважають найточнішим і визнають стандартом, з ним звіряють результати, одержані під час використання інших методик або технічних засобів.
Попри поширеність і тривалу практику застосування, ТВ-метод має недолік – велику енергоємність. Ідеться про значні витрати часу й праці й обмежене застосування результатів аналізу, бо вони стосуються лише запасів вологи у локальному об’ємі ґрунту (точці відбору зразка).
Повторне визначення вмісту вологи на деякій відстані від першої свердловини зазвичай дає інші результати, часом вони перевищують навіть статистичну похибку.
Особливо значними є відхилення під час визначення запасів вологи у шарі 20-80 см. Це пов’язано з різною насиченістю ґрунту коренями кущів і локальною температурою поверхні – йдеться про іншу інтенсивність споживання вологи. Частота й абсолютне значення відхилень закономірно зростають зі зменшенням запасів вологи в ґрунті, від найменшої вологоємності до нижнього порогу.
Додати коментар