Овочі-Ягоди-Сад

Ознаки ураження цибулі та часнику стебловою нематодою

Ознаки ураження цибулі та часнику стебловою нематодою

Є кілька характерних ознак ураження цибулі та часнику стебловою нематодою (дитиленхозом), які дають можливість без додаткового мікроскопічного аналізу своєчасно виявити вогнища цього захворювання в полі й у сховищах.

Ураження цибулі та часнику стебловою нематодою може відбуватися в різні фази розвитку рослин, починаючи з проростання.

За сильного інфікування у сходів спостерігається карликовість, здуття і викривлення першого листка. Надалі більшість уражених сіянців гине. Саме тому найбільш вразливою до ураження дитиленхозом є цибуля першого року вирощування.

Рослини другого року мають більш тривалий безсимптомний період і не гинуть. Ураження рослин дитиленхами в більш пізні періоди вегетації значною мірою залежить від кількості опадів.

За високої вологості ґрунту личинки нематод можуть підніматися стеблами вгору й уражувати наземні органи рослин. Симптоми такої діяльності одразу стають помітними: стебла потовщуються та викривлюються, листки передчасно жовтіють і в’януть, а корінці засихають.

Симптоми ураження часнику дитиленхозом можна легко визначити за потовщеним із тріщинками стеблом, на листках утворюються світло-зелені повздовжні смуги, вони деформуються, жовтіють і в’януть, рослини помітно відстають у рості.

Дуже часто короткий пагін має вигляд пучка пір’я. За сильного ураження головки часнику розтріскуються, тканини в уражених місцях біліють, зубчики стають пухкими і слабко пов’язаними між собою.

Ще одна характерна ознака дитиленхозу – це утворення так званої нематодної повстини на поверхні заражених цибулин під час їх зберігання. Повстина має сіруватий колір, дуже схожа на цвіль грибів.

Під час перебирання цибулин частинки нематодної повстини можуть опинитися серед здорового посадкового матеріалу і разом з ним потрапити на поле.

Окрім наявності на цибулинах та в інших місцях клубків із нематод, ідентифікувати захворювання у сховищах допомагає міцний специфічний запах, який характерний тільки для уражених дитиленхозом цибулин. Такий запах можна відчути в полі, коли в дощову погоду хворі рослини починають розкладатися.

За слабкого ураження цибулин стебловою нематодою її зовнішні лусочки мають цілком здоровий вигляд, тоді як внутрішні руйнуються, подекуди навіть повністю.

Такі порожні цибулини характерні передусім для зараженої цибулі-сіянки, яка зберігається за відносно високої температури повітря.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!