Озимий часник можна повторно сіяти тільки через 5-6 років
Урожайність і якість вирощеної продукції озимого часнику істотно змінюється під впливом попередників та рівня насиченості культури в сівозміні.
На попереднє поле в сівозміні часник можна повертати не раніше ніж через 5-6 років.
Швидке повернення посівів часнику веде до погіршення мікробіологічних процесів, підвищення токсичності ґрунту, ураження рослин хворобами та шкідниками, а також до зменшення рівня врожайності.
Підбираючи попередника для часнику озимого, слід брати до уваги не лише такі показники, як раннє звільнення поля, внесення органічних добрив, а й розвиток та ураження попередника спільними з часником шкідниками та хворобами, особливо нематодою, фузаріозом і вірусними хворобами.
Носіями вірусів, які уражують часник, є різні види цибуль та деякі квіткові культури, зокрема нарциси й гвоздики.
Розміщувати цибулю й часник на одному полі не можна, слід дотримуватися між ними просторової ізоляції в 500-1000 м.
За даними багатьох досліджень, найкращими попередниками для часнику є чорні та зайняті пари, зернові культури, особливо пшениця.
Добрі попередники: озимі на зелений корм, однорічні трави, конюшина, люцерна, люпин, гірчиця біла, з овочевих – огірки, томати, салат.
Небажані попередники: цибулинні, картопля, петрушка, пастернак, морква, буряки, селера, редька та ріпак.
В останні роки через відсутність органічних добрив позитивні результати дає вирощування пожнивних посівів на сидерат. Для цього використовують швидкорослі капустяні культури, зокрема нематодостійкі сорти редьки олійної та гірчиці білої, а також вику яру і гречку.
Додати коментар