Ооспороз картоплі може залишатись непомітним аж до весни
Під час зберігання картоплі ооспороз (бугорчата парша) може довгий час залишатися непомітним, хоча первинне ураження хворобою відбувається ще в полі.
Захворювання проявляється лише через 4-5 місяців після закладання бульб картоплі на зберігання і до весни сильно прогресує.
Уражуються бульби через сочевички, вічка, механічні пошкодження шкірки, виразки звичайної і порошистої парші. Джерелом інфекції є уражені бульби й ґрунт, в яких гриб зберігається у вигляді грибниці та склероціїв.
На шкірці уражених бульб з’являються бурі та чорні плоскі й опуклі пустули різних розмірів, вдавлені плями неправильної та округлої форми, округлі темні бугорки діаметром 3-4 мм.
Температурний оптимум для розвитку гриба порівняно низький (11-12 °С). Краще гриб розвивається на слабо-кислих ґрунтах (рН 6,5).
У період зберігання картоплі конідії гриба на уражених бульбах проростають інфекційними гіфами і уражують здорові бульби. Розвитку ооспорозу сприяє недостатня вентиляція і підвищена вологість в картоплесховищах.
Шкідливість хвороби виявляється в різкому зниженні або повній втраті схожості насіннєвих уражених бульб. Рослини з інфікованих бульб формують менше число стебел, розвиваються повільно, у результаті чого істотно знижується їхня продуктивність.
У разі використання на насіннєві цілі хворих бульб схожість картоплі знижується на 30-45%.
Додати коментар