Овочі-Ягоди-Сад

Названі сорти ожини, які не потребують укриття на зиму

Названі сорти ожини, які не потребують укриття на зиму
Ожина Агавам

Ожина Агавам здатний без пошкоджень плодових бруньок витримувати морози до 

–27…–30 °C, сорти Торнлесс, Евергрін, Дирксен, Торнлесс Логан, Хедрік можуть витримувати зниження температури до ‒29 °С, а Чейн, Лаутон, Черокі, Ері, Ізобільна, Шауні, Ельдорадо — до –23 °С. Сорт Дарроу, який здатен витримувати до  –34 °С.

Про це в коментарі журналу «Садівництво по-українськи» розповіли В’ячеслав Францішко, власник розсадника у місті Кам’янець-Подільський на Хмельниччині та Олег Босий, експерт ягідного ринку, засновник розсадницької компанії «ФруТек», що в селі Микулинці на Вінничині.

За словами В’ячеслава Францішка, з усіх вирощуваних ним сортів (Арапахо, Бронко делікато, Логанберрі чорна, Тупі, Блек Бат (Black Butte Blackberry), Маріонберрі, Потрійна корона, Натчез) без укриття може нормально зимувати лише сорт Агавам (колюча куманіка).

Це старий американський сорт, виведений понад сто років тому, що формує потужні пряморослі рослини. Він вирізняється високою зимостійкістю, здатний витримувати морози до –40…–42 °C, плодові бруньки в нього пошкоджуються за температури –27…–30 °C.  

«Якщо решту сортів не укривати зовсім, плодові бруньки в холодну зиму можуть сильно підмерзнути, у найгіршому варіанті можна втратити кущ», — впевнений фермер з Хмельницької області.  

Пагони ожини доволі зимостійкі, наголошує Олег Босий, але плодові бруньки сильно підмерзають і пошкоджуються. За його спостереженнями, якщо забезпечити захист від вітрів, лише деякі сорти (Торнлесс, Евергрін, Дирксен, Торнлесс Логан, Хедрік) можуть витримувати зниження температури до ‒29 °С, інші (Чейн, Лаутон, Черокі, Ері, Ізобільна, Шауні, Ельдорадо) — до –23 °С. Ще менш зимостійкими є сорти Даллас, Джерсі Блек, Халл, Торнлесс, Ренджер, Рейвен, Торнфрі, Команч, Блек Сатін, Честер, Смутстем, Ерлі Харвест, Техас.  

«Одним із винятків є сорт Дарроу, який здатен витримувати до  –34 °С, — каже експерт. — Прямостоячі ожини (куманіки) більш зимостійкі, ніж ті, що стелються (росяниці)».

Читайте також: Урожай ожини на Дніпропетровщині перевершив сподівання