Овочі-Ягоди-Сад

На висоту подачі соку в дереві передусім впливає кореневий тиск

На висоту подачі соку в дереві передусім впливає кореневий тиск

Чим сильніша у дерева коренева система, тим більше вона подає у крону поживних речовин. Завдяки цьому дерево інтенсивно росте, а його скелетні гілки й однорічні пагони є товстішими.

Поживні речовини подаються нагору разом із соком спеціальною тканиною – ксилемою. На висоту подачі соку передусім впливає кореневий тиск. Він здатний піднімати вологу на висоту до 7 м.

Це узгоджується з допустимою висотою всмоктування рідини механічним насосом, яку визначає сила тиску на вільну поверхню рідини у всмоктувальному резервуарі. Для відкритих резервуарів із водою вона не перевищує 10 м – вагу саме такого водяного стовпа зрівноважує атмосферний тиск. Натомість деякі дерева сягають у висоту на десятки метрів, і на цю висоту в них піднімається клітинний сік – вода. Цей підйом зумовлюють низький водний потенціал атмосфери та капілярність води у судинах ксилеми.

Швидкість пересування води у рослині зумовлює різниця водних потенціалів на початку і в кінці шляху – у коренях та в листі, а також опір, який вода зустрічає під час руху.

Найбільший водний потенціал – у чистої води, його позначають як «0». У водних розчинів та в зоні контакту води й іншого середовища він менший за «0» і є від’ємним.

Всисна сила, що рухатиме сік у нижніх скелетних гілках, є найнижчою і зростає з рухом кроною угору. Підтвердженням цьому є те, що зі сплячої бруньки, розташованої на пеньку однорічного пагона у верхній частині крони, поновлення відбувається швидше й інтенсивніше, ніж із пенька у нижньому ярусі за однакових умов: температура, освітлення тощо. Якщо пеньки однакової довжини та зрізані в один час, співвідношення швидкостей поновлення верхнього і нижнього пагонів сягає 4-5:1.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!