Коронавірус ліквідував запаси яблук та груш в ЄС
Зростання споживання фасованих фруктів та овочів, більший інтерес споживачів до місцевої продукції, а також загальне зростання споживання здорової їжі, включаючи овочі та фрукти під час пандемії COVID-19, – лише деякі висновки експертної групи з ринку фруктів та овочів при Європейській Комісії.
Про це повідомляє SadyOgrody.
Комісія відмітила сильну тенденцію у споживчих уподобаннях, пов’язаних із закупівлею фруктів та овочів в упаковці (не лише яблук та груш, а й усіх фруктів та овочів загалом). Експерти наголошують, що створення «військових запасів» та придбання упакованої продукції з тривалим терміном зберігання в перші місяці боролося з протилежною тенденцією – повільним трендом збільшенням споживання органічної та місцевої продукції.
Лише в Німеччині товарообіг у галузі свіжої продовольчої продукції в березні збільшився до 6,8 млн євро, збільшення на 15% (10% пояснюється більшими обсягами та на 5% вищими цінами). Спостерігається також збільшення кількості споживачів, які купують місцеві та органічні продукти.
На ринку фруктів і овочів є хороші перспективи, пов’язані зі здоровим способом життя. Однак це компенсується помітним зниженням довіри споживачів до ринку в умовах стурбованості майбутніми доходами.
Відбулося зростання роздрібних продажів майже на 25%, проте це лише частково компенсувало виробникам зменшення продажів у каналі HORECA, який був повністю закритий протягом перших місяців пандемії. У той же час, за оцінками виробників, вони понесли близько 1 млрд євро додаткових витрат протягом 2-х місяців пандемії, пов’язаної з налагодженням виробництва та логістики в умовах пандемії COVID.
Представляючи кон’юнктуру ринку для 4 найбільших виробників фруктів та овочів серед держав-членів, а саме: Польщі, Італії, Франції та Німеччини, Комісія звернула увагу на одну з головних загроз подальшому виробництву фруктів та овочів – нестачу сезонних працівників. Тільки для Італії та Польщі їх потрібно мінімум 200 тис., щоб уникнути падіння виробництва.
Також наголошуються наскрізні проблеми для всього ланцюга поставок:
1. Обмеження поїздок на робочу силу, що призводить до її нестачі.
2. Необхідність збереження соціальної дистанції, що призводить до різкого уповільнення виробництва, упаковки та торгівлі.
3. Дефіцит захисного обладнання (обмеження спроможності секторів щодо захисту працівників та продовження діяльності).
4. Різкі перебої в логістиці по всьому ланцюгу поставок, «порожні рейси», відсутність контейнерів, паперових сертифікатів, уповільнення операцій, що призводить до втрати продуктів, якості та збільшення відходів.
5. Зміна способу життя на більш закритий, зростання попиту на свіжі фрукти та овочі та різке зменшення попиту на «зручну» оброблювану продукцію.
У той же час експерти наголошують на сильному зростанні споживчого попиту з березня на яблука та груші. Пандемія COVID допомогла повністю ліквідувати минулорічний фруктовий запас, зберігаючи при цьому хороші ціни.
Читайте також: Яблука та груші: в ЄС нестача, у США – надлишок